Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Impeachment už podporuje víc Američanů než Trumpa. Jeho obliba dramaticky klesá

Impeachment už podporuje víc Američanů než Trumpa. Jeho obliba dramaticky klesá

Americký prezident Donald Trump by potřeboval někoho, kdo by se pořádně psotaral o jeho vztahy s veřejností. Podporu totiž bývalý realitní magnát nalézá pouze u 37 procent Američanů. Naopak těch, které Trump svými výroky štve kteří s jeho politikou nesouhlasí, je výrazně více – už 57 procent. 47 procent voličů by pak podle jiného průzkumu souhlasilo s jeho odvoláním. 

Trumpovy nůžky popularity se stále rozevírají. Zatímco krátce po inauguraci byl zástup jeho příznivců i odpůrců poměrně vyrovnaný a v obou táborech bylo přibližně 45 procent Američanů, nyní je situace úplně jiná. Počet lidí v USA, kterým Trump ve funkci prezidenta vadí, se po víkendu zvýšil na 57 procent, naopak zastánců jeho politiky ubylo na pouhých 37 procent, uvádí agentura Gallup. Takto nízké úrovně jsou u amerických prezidentů spíše výjimečné, například Barack Obama měl po stejném období v úřadu prezidenta podporu na úrovni kolem 60 procent.

Jedním z důvodů poklesu spokojenosti s Trumpovým prezidentováním byl nejspíše i jeho víkendový „výlev“ na Twitteru, kde napadal televizní stanici CNN, uvádí server Newsweek.

Trump již navíc může v poslední době pociťovat konkrétní důsledky nízké podpory svého stylu vládnutí. Během víkendu se totiž po celé zemi uskutečnilo několik pochodů požadujících jeho odvolání.

Podle posledních údajů totiž 49 procent Američanů věří, že Trump bránil průchodu spravedlnosti, když se snažil ovlivňovat vyšetřování FBI ohledně vazeb Ruska na svůj poradenský tým. A přečin bránění spravedlnosti je jeden z trestných činů, za které může Trump být odvolán. Impeachment by teď podle průzkumu Public Policy Polling podpořilo 47 procent voličů.

„Musíme jednat nyní, abychom ochránili naši zemi před mocenským zneužitím a impulzivní, ignorantskou nekompetencí,“ tvrdí například kongresman Brad Sherman, který po impeachmentu Trumpa volá již delší dobu.

Výzkum provedla společnost Gallup na vzorku 1500 Američanů, statistická odchylka je plus minus tři procenta.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek