Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Inaugurace ve stylu KLDR. Trump chtěl slavnostní průvod vyšperkovat těžkou vojenskou technikou

Inaugurační průvod měl být podle představ amerického prezidenta velkolepá paráda demonstrující sílu a moc. Jak ukázaly nově odhalené emaily jednoho z pracovníků Pentagonu, Donald Trump požadoval, aby průvod doprovázela vojenská vozidla včetně tanků a obrněných aut. Pokud by Trumpův plán vyšel, spíš než oslavu jeho zvolení by takový průvod připomínal vojenské přehlídky pořádané například severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Trumpova žádost zvedla Pentagon ze židle. „Taková podpora by byla proti pravidlům,“ píše podle serveru Huffington Post v emailu jeden z pracovníků amerického ministerstva obrany.

Měsíc poté, co Donald Trump v prezidentském klání porazil Hillary Clintonovou, poslal do Pentagonu žádost o zaslání fotografií vojenských vozidel, která by mohl zařadit do inauguračního průvodu. Ukazují to emaily jednoho z pracovníků amerického ministerstva obrany z poloviny prosince, které má k dispozici deník Huffington Post.

Žádost Trumpa se však nesetkala s nadšením. Nejmenovaný zaměstnanec Pentagonu v emailu zaslaném Trumpově inauguračnímu týmu vysvětluje, že by „taková podpora by byla proti pravidlům“ a připomíná náklady spojené s převozem obrněných vozidel.

Spolupráce Pentagonu s inauguračním týmem prezidenta při plánování slavnostních průvodů není nic neobvyklého. Armáda však na prezidentské slavnosti tradičně dodává kapelu a vojáky ve slavnostních uniformách, a ne těžkou vojenskou techniku. Kritici proto Trumpovu žádost napadají s tím, že by inaugurační slavnost s využitím tanků a dalších obrněných vozidel spíš připomínala vojenské přehlídky pořádané v diktátorské Severní Koreji. Kromě toho by tanky mohly poničit silnice hlavního města.

Armáda proto nevěděla, jak na žádost nového amerického prezidenta reagovat. „Velmi se zdráhám vytvářet improvizovaný seznam vojenských vozidel, která bychom mohli použít,“ napsal v emailu pracovník Pentagonu. K jeho velké spokojenosti se Trump nakonec rozhodl formální žádost o poskytnutí vojenských vozidel nepodávat.

Místo těžké vojenské techniky Trump nakonec požádal o navýšení počtu přeletů stíhacích letadel. A Pentagon si oddechl. „Dobré zprávy,“ reagoval pracovník amerického ministerstva obrany na Trumpovo rozhodnutí. Armáda použití letadel schválila, Trump ale stíhačky na inaugurační slavnosti nakonec stejně neviděl. Pentagon totiž 20. ledna všechny přelety nad průvodem zrušil kvůli špatným povětrnostním podmínkám.