Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Indonéská policie: Atentátnice na Kimova bratra si myslela, že jde o televizní vtípek

Indonéská policie: Atentátnice na Kimova bratra si myslela, že jde o televizní vtípek

Indonéská žena, kterou policie zadržela kvůli podezření z podílu na vraždě nevlastního bratra severokorejského lídra Kim Čong-una, se k útoku zřejmě dostala omylem. Podle indonéských a malajsijských úřadů věřila, že se účastnila natáčení zábavného televizního pořadu se skrytou kamerou. Vyšetřovatelům prý vypověděla, že spolu s druhou zadrženou dostaly zaplaceno, aby přiměly různé muže zavřít oči, poté na ně vylily vodu.

„Něco takového provedly asi třikrát nebo čtyřikrát, pokaždé za to dostaly několik dolarů. Jejich posledním případem byl Kim Čong-nam, u kterého měli ale v lahvičce nebezpečnou látku,“ řekl novinářům šéf indonéské policie Tim Karnavian. „Nevěděla, že jde o atentát naplánovaný zahraničními agenty,“ dodal.

Kim Čong-nam se v pondělí chystal z Malajsie odletět do Macaa, když na něj na letišti ženy zaútočily. Po převozu do nemocnice zemřel. Severní Korea k vraždě nevydala žádné prohlášení, ve čtvrtek pořádala bez jakékoli zmínky o Kimově smrti oslavy narození Kim Čong-ila, což je otec obou bratrů Kimů.

Kim Čong-nam byl bratrem současného severokorejského vůdce Kim Čong-una a zároveň nejstarším synem bývalého vůdce Kim Čong-ila, za jehož nástupce byl několik let považován. Kim Čong-il ho zplodil se svou druhou ženou Song Hje-rim, která zemřela v roce 2002. Matkou Kim Čong-una byla bývalá tanečnice Ko Jong-hui, čtvrtá partnerka Kim Čong-ila, která zemřela v roce 2004.

Kim Čong-nam, který měl pověst playboye, hráče v kasinech a povaleče, byl dlouhodobě pro severokorejskou vládu trnem v oku. V roce 2001 byl zadržen při pokusu vstoupit na území Japonska s falešným pasem, přičemž tvrdil, že chce navštívit tokijský Disneyland. Veřejně také kritizoval svého bratra Kim Čong-una a prohlašoval, že stávající stalinistický režim v jeho vlasti již dlouho nevydrží.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek