Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Informace o Trumpovi jsou závažné," říká bývalý britský agent, který je získal

"Informace o Trumpovi jsou závažné," říká bývalý britský agent, který je získal

Americkou i světovou politiku tento týden rozhýbala aféra údajných kompromitujících nahrávek budoucího prezidenta Donalda Trumpa. Rusko o něm údajně nasbíralo citlivé materiály. Bývalý agent britské tajné služby MI6, který to zjistil, poprvé promluvil s médii. Poskytl rozhovor americkému webu Mother Jones. 

O citlivých materiálech se dozvěděl vlastně náhodou. Loni v červnu si ho najala firma, která měla za úkol zjistit, zda má Trump nějaké podnikatelské vazby na Rusko. Projekt prý zpočátku financovali republikáni, později je ale vystřídali demokraté. Kdo přesně zjištění informací požadoval, se agent ale nikdy nedozvěděl.

Díky svým bývalým vazbám ze zpravodajských služeb začal špion zjišťovat situaci. Jeden z jeho zdrojů mu prozradil, že Rusko vlastní sexuálně kompromitující materiály na Trumpa, které vznikly při jeho návštěvě země v roce 2013 nebo dříve. „Na základě existence těchto dokumentů si pak prý prezidentův volební tým vyměňoval s Ruskem řadu utajených zpráv,“ vysvětluje agent.

Získané informace předal muž americké firmě, která si u něj informace objednala. „Zjištění o kompromitujících materiálech mi ale přišlo tak šokující, že jsem se i bez svolení firmy, která mě najala, rozhodl informovat FBI,“ doplňuje špion.

Tady ale příběh neskončil. Podle agentových slov se FBI jeho zprávami nezabývala, naopak neustále požadovala další ujištění, že informace jsou pravdivé a relevantní. Muž se proto rozhodl porušit své zvyky, vystoupil ze stínu a promluvil si s novinářem z magazínu Mother Jones. „Zjištěné informace byly velice závažné. Myslím, že na Trumpa by si teď měla dávat pozor i jeho vlastní strana,“ vysvětluje agent. Podle něj chtěl ruský prezident Putin materiály použít v širším měřítku i k rozkladu demokracie v západních zemích.

Agent se se svými zjištěními magazínu svěřil už na podzim. Tento týden kauza ruského vlivu ale opět ožila po tom, co budoucí prezident Trump i odcházející Obama obdrželi materiály, které ovlivňování z Kremlu údajně dokazují.

Utajeným agentem je dle britských médií bývalý agent MI6 Christopher Steel. Ten po zřejmém prozrazení totožnosti opustil s rodinou narychlo svůj dům a není známo, kde se skrývá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek