Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Informace tajné služby jsme využili, brání se Gašpar. Obvinili tři lidi včetně italského podnikatele

Informace tajné služby jsme využili, brání se Gašpar. Obvinili tři lidi včetně italského podnikatele

Na základě informací slovenské tajné služby SIS obvinila slovenská policie z blíže neupřesněných deliktů dva pracovníky daňových úřadů a jednoho z italských podnikatelů Diega Rodu, o kterých psal zavražděný novinář Ján Kuciak. Informoval o tom slovenský policejní šéf Tibor Gašpar. Reagoval tak na slova prezidenta Andreje Kisky, podle kterého SIS dlouhodobě upozorňovala členy vlády na působení mafiánské skupiny na východě země. Kdy zmiňovanou trojici policie obvinila, ale Gašpar neuvedl. 

Podle Gašpara čelil Roda na Slovensku vyšetřování ve 45 případech. Často šlo o podezření z daňových deliktů a ve 20 takových případech Roda dodatečně doplatil daně, čímž se vyhnul soudu.

Policie spolu s prokuraturou prověřují na 70 případů, kterými se dříve úřady zabývaly ohledně zmiňovaných podnikatelů na východním Slovensku, jež média spojují s mafií. O jejich aktivitách a o podnikatelských vazbách jiného italského podnikatele Antonina Vadaly na tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaně a na asistentku premiéra Roberta Fica Máriu Troškovou psal v nedokončeném článku zavražděný novinář.

Prezident Kiska nedávno uvedl, že ředitel SIS ho informoval o tom, že dlouhodobě upozorňoval příslušné členy vlády na působení mafiánské skupiny na východním Slovensku.

Portál Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval, dříve v tomto týdnu uvedl, že Slovensko už v roce 2013 dostalo od italských úřadů informace o kontaktech mafie s Vadalou. Podnikatel Vadala spojení s mafií popřel a také odmítl spekulace, že díky politickým kontaktům získal značnou sumu peněz ve formě dotací a z evropských fondů. Gašpar řekl, že policie zatím nenašla v archivu zmiňované dokumenty, které podle portálu dostala od italských úřadů před pěti lety.

Policejní prezident Gašpar s odvoláním na nařízení prokuratury také dnes neuvedl bližší informace o vyšetřování vraždy reportéra a jeho přítelkyně. Řekl pouze, že byly prověřeny dvě nebo tři vyšetřovací verze.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek