Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Inspirace kamikaze. Islámský stát posílá sebevrahy proti vojenské technice jako za 2. světové války

Inspirace kamikaze. Islámský stát posílá sebevrahy proti vojenské technice jako za 2. světové války

Islámský stát začal využívat novou taktiku boje, kterou se inspiroval u japonských sebevražedných letců za druhé světové války. Poukázala na to studie Mezinárodního centra pro boj s terorismem, která se zaměřila na téměř tisícovku operací, které IS podnikl v uplynulých dvou letech.

Sebevražedný atentát spáchalo v období od prosince 2015 do listopadu 2016 minimálně 923 bojovníků samozvaného Islámského státu. Podle Charlieho Wintera z Mezinárodního centra pro boj s terorismem v nizozemském Haagu a autora studie, která blíže zkoumala přibližně tisíc bojových operací IS, teroristická organizace začala vědomě a systematicky využívat „koncept mučedníků“ a vybírat si specifické síle. Ten silně připomíná taktiku sebevražedných pilotů kamikaze, se kterou za druhé světové války přišlo Japonsko.

„Co se týče přístupu, tak ten připomíná spíše japonské kamikaze, než teroristy z organizace Al-Kájda ze začátku tisíciletí,“ uvedl Winter.

Z jeho studie vyplynulo, že 776 útoků (84 %) bylo namířeno na vojenské cíle protivníků. Ve většině případů šlo o obranný postup s cílem ochromit pozemní síly druhé strany. „IS taktiku sebevražedných útočníků zdokonalil, a to nejen tím, že vyvinul mnohem účinnější a spolehlivější výbušniny, ale také zřejmě vytvořil dostatečně rozsáhlou síť bojovníků, kteří jsou ochotni za něj položit život,“ vysvětluje Winter.

Studie tvrdí, že k 651 sebevražedných útoků (70 %) atentátníci využili osobní auto, dodávku, cisternu nebo jiné vozidlo. Dvě třetiny incidentů se odehrály v Iráku. Dokument se věnuje i tzv. zahraničních bojovníkům, což jsou občané jiných států (i evropských), kteří odcházejí dobrovolně bojovat do syrské občanské války. Tito útočníci mají na svědomí „pouze“ 20 % útoků, zatímco většinu z nich spáchali Iráčané nebo Syřané. Nejvíce zahraničních bojovníků pocházelo podle Wintera z Tádžikistánu, Saúdské Arábie, Maroka a Tuniska. Za dvěma útoky stojí Britové.

Winter je přesvědčen, že takzvaný Islámský stát provádí útoky podle předem daných plánů a ne spontánně. „Útoky jsou pečlivě připraveny a koordinovány,“ řekl. Jako příklad uvádí boje o irácké město Mosul, kde byly sebevražedné útoky systematicky využívány jako bojová taktika. „V bezprecedentně vysoké míře“ se k nim používala právě auta, která útočnici odpalovali.

V prvním týdnů bojů IS podnikl v Mosulu a jeho okolí 58 sebevražedných operací. V následujících měsících každý týden proběhlo v průměru kolem 19 útoků. Číslo teď po nějaké době může opět začít narůstat spolu s tím, jak se bojovníci IS dostávají pod tlak jednotek, které Mosul dobývají zpět. Lídr Islámského státu už podle televizní stanice Al Arabíja přiznal porážku a soukmenovce vyzval, aby ustupovali nebo páchali sebevražedné útoky.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek