Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Inspirace u Trumpa? Ukrajina chce zdí oddělit oblasti, kde bojuje se separatisty

Inspirace u Trumpa? Ukrajina chce zdí oddělit oblasti, kde bojuje se separatisty

Na světě stojí nejedna zeď, která od sebe odděluje znesvářená území. Bohaté zkušenosti s podobnými bariérami má například Izrael a neprostupnou zeď na hranici s Mexikem chce kvůli omezení imigrace aktuálně vybudovat americký prezident Donald Trump. I těmito příklady se nyní nechává inspirovat ukrajinská vláda. Uvažuje že postaví zeď, která by oddělila Doněckou a Luhanskou republiku, kde působí proruští separatisté, od zbytku Ukrajiny.

Dělící linie mezi územím pod kontrolou kyjevské vlády a oblastí Doněcké a Luhanské republiky jsou dnes poseté minami. Dostat se do oblastí, kde toho vláda už tři roky příliš nezmůže, je možné jen přes kontrolní stanoviště. I na nich je ale přechod nebezpečný a je třeba obrnit se notnou dávkou trpělivosti. Osmihodinové čekání není nic výjimečného.

Například kontrolní stanoviště Marjinka je častým terčem střelby proruských radikálů. Naposledy na konci ledna tam zemřeli tři vojáci. Další stovky příslušníků armády a civilistů nepřežili v předchozích měsících. 

Přestože je přechod přes kontrolní stanoviště nebezpečný a trvá dlouhé hodiny, je to jediná možnost, jak se dostat za přáteli nebo příbuznými na druhé straně. To by se ale mohlo brzy změnit. Kyjev si totiž pohrává s myšlenkou vybudovat na 400kilometrů dlouhé dělící linii zeď.

Takový nápad ale přivádí k zuřivosti zástupce doněcké oblasti. Podle zástupce hejtmana Jevgenije Vilinskijho by taková zeď byla mnohem horší než ta Trumpova na hranici s Mexikem. Čtyři miliony lidí na území Doněcku jsou ukrajinští občané, a pokud by byla donbaská oblast oficiálně rozdělena, zůstali by lidé věrní Ukrajině izolovaní v proruských oblastech a naopak.

Souhlasí s ním i vedoucí správy ve městě Marjinka Alexandr Teslija. „Byla by to zeď proti starým ženám, matkám a dětem? To není hranice mezi Kalifornií a Mexikem, tady jsou rodiny, které jsou součástí jednoho národu – jen idiot může takhle přemýšlet,“ řekl pro The Daily Beast.

Podle Vilinskijeho by proto bylo lepší „povstalecké oblasti postupně znovu začlenit do území Ukrajiny“. Proti reintegraci proruských oblastí se však tvrdě staví místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Oksana Syrojdová, která naopak podporuje výstavbu zdi. Podle jejích slov je totiž potřeba „izolovat území obývané věčným nepřítelem Ukrajiny“ v podobě Ruska.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek