Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Internetoví podnikatelé se chystají na apokalypsu. Proti zkáze se můžete i pojistit

Internetoví podnikatelé se chystají na apokalypsu. Proti zkáze se můžete i pojistit

Konec civilizace už není jen výsadou vyšinutých jedinců a filmu Šílený Max. Na „soudný den“ se chystají i američtí podnikatelé ze Sillicon Valley, kteří zbohatli zejména na internetových firmách. Píše se o tom v posledním vydání časopisu New Yorker. Řada z nich se podle magazínu obává, že rostoucí nerovnost ve společnosti přinese zkázu. Hromadí proto zlato, mince, konzervy a kupují půdu na odlehlých ostrovech, kde staví nezničitelné bunkry.

Šéf velmi úspěšné sociální sítě Reddit si dokonce nechal odoperovat oční vadu, protože měl dojem, že v případě pádu společnosti do chaosu bude velmi těžké získat obyčejné brýle. Internetový investor Marvin Liao zase začal hromadit munici a přihlásil se do kurzu lukostřelby, která se může v těžkých časech hodit.

Jeden z bývalých šéfů Facebooku Antonio Garcia Marquez investoval do vlastní bezpečnosti ještě mnohem víc peněz. Na nejmenovaném odlehlém ostrově koupil pět akrů půdy, kde buduje bunkr vybavený generátory a hromadou munice. Skutečným „guru“ mezi internetovou smetánkou, která se připravuje na apokalypsu, je spoluzakladatel sociální sítě LinkedIn Reid Hoffman. Ten nabízí zájemcům pojištění proti apokalypse.

Trend příprav na „soudný den“ přitom není úplně nový. Během kubánské krize v 60. letech, kdy se Sověti snažili propašovat na Kubu jaderné rakety, americký prezident John F. Kennedy vyzýval občany, aby si vybudovali protijaderné kryty. Obavy z konce civilizace postupně pominuly. Lehké vzepětí se pak objevilo opět v roce 1999, kdy se lidé obávali příchodu nového milénia, respektive roku 2000 a reakce počítačů, které podle skeptiků nebyly na nový formát data připraveny.

Je mimochodem paradoxní, že právě elita Silicon Valley tehdy přesvědčovala obyvatele, že technologie si s problémem dokážou poradit. Nyní se ovšem stávají součástí problému. „Naše zásobování potravinami se řídí GPS, logistikou a předpověďmi počasí. A tyto systémy jsou z velké části závislé na internetu,“ postěžoval si v článku amerického časopisu nejmenovaný šéf technologické firmy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek