Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Inženýři těžili na superpočítači v tajném jaderném středisku bitcoiny. Přišli si pro ně tajní agenti

Inženýři těžili na superpočítači v tajném jaderném středisku bitcoiny. Přišli si pro ně tajní agenti

Rozruch v ruských médiích způsobili dva inženýři z jaderného střediska v Sarovu, které přímo v práci zatkli agenti tajné služby. Nikoliv za výrobu vlastní jaderné bomby, ale za to, že použili místní superpočítač k „těžbě“ bitcoinů, tedy rozmnožení virtuální měny do vlastních peněženek.

Podobné pokusy se poslední dobou vyskytly v řadě velkých podniků, disponujících výkonnými počítači. Budeme tvrdě postihovat tuto technicky neperspektivní a trestně postižitelnou činnost," sdělila mluvčí jaderného střediska Taťjana Zalesská.

Inženýři podle jedné verze čelí obvinění z vlastizrady, podle druhé mají domácí vězení, z práce však tyto talenty nevyhodili.

„Vymysleli způsob, jak úplně splatit státní dluh. Místo aby se o nápad podělili s vedením, rozhodli se nejdřív postarat o vlastní finance. Ale chytili je při tom,“ poznamenal server Newsru.com. Již bez ironie dodal, že zmínění inženýři jakýmsi neuvěřitelným způsobem dokázali superpočítač připojit k internetu. To však zaznamenala bezpečnostní služba, a tak tajní agenti dorazili ještě dříve než bitcoiny.

Téměř stotisícový Sarov, ležící asi 500 kilometrů jihovýchodně od Moskvy, býval za dob Sovětského svazu utajovaným městem (nejznámějším krycím názvem býval Arzamas-16) i kolébkou ruské jaderné a vodíkové bomby; jaderné hlavice se ve zmíněném středisku dodnes vyvíjejí a vyrábějí. Před několika lety zde byl podle médií spuštěn nejvýkonnější počítač v Rusku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek