Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Irácká armáda je blízko úspěchu. V Mosulu může dobýt hlavní vládní budovu

Irácká armáda je blízko úspěchu. V Mosulu může dobýt hlavní vládní budovu

Irácká armáda je blízko dalšímu úspěchu v bitvě o Mosul. Ve městě může dobýt hlavní vládní komplex. Iráčané s podporou mezinárodní koalice vedení USA dnes obnovili ofenzivu proti tzv. Islámskému státu, který drží západní břeh řeky Tigris.

„V pondělí ho můžeme dobýt,“ cituje agentura Reuters podplukovníka Abdula Amir al-Mohammadawiho, který se operace účastní.

Irácká armáda se za podpory leteckých úderů mezinárodní koalice vedené USA a šíitských polovojenských jednotek snaží dobýt historickou část Mosulu na západním břehu řeky Tigris. Postupuje přitom z jihu a jihozápadu. Postup do historického středu města obnovila po dvou dnech, kdy pokračování bojů neumožňovala nepřízeň počasí.

Už v pátek přitom Červený kříž přinesl informaci, že islamisté během bojů zřejmě použili chemické zbraně. Zranění při útoku utrpělo 12 lidí.

 

„Pacienti, kteří jsou hospitalizováni v nedalekém Irbílu, vykazují klinické příznaky odpovídající expozici chemickým látkám,“ popsal americké televizi CNN regionální ředitel Červeného kříže pro Blízký východ Robert Mardini. Mezi oběťmi je pět dětí, tři ženy a čtyři muži. Všichni mají potíže s kašlem, na jejich těle jsou puchýře, mají zarudlé oči a zvrací.

Použití chemických zbraní, které mezinárodní právo zakazuje, potvrdili CNN i dva obyvatelé východního Mosulu. Ti prozradili, že útok přišel ze západního břehu řeky Tigris. Irácké úřady informaci odmítly potvrdit, nebo vyvrátit. Podle iráckých a amerických úředníků však tzv. Islámský stát používal chemické zbraně při bojích v Iráku i Sýrii.

 

Pokračování bojů navíc prohlubuje humanitární krizi a ještě navyšuje počty uprchlíků. Podle zprávy Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) muselo své domovy opustit 45 tisíc lidí. Celkem jich z Mosulu prchlo přes 200 tisíc.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek