Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Irácká televize informovala o smrti šéfa IS Bagdádího, žádné důkazy ale nepředložila

Irácká televize informovala o smrti šéfa IS Bagdádího, žádné důkazy ale nepředložila

Objevila se další zpráva, že šéf takzvaného Islámského státu abú Bakr Bagdádí je po smrti. Minulý měsíc o smrti vůdce IS bez důkazů informovalo Rusko, nyní zprávu přinesla irácká televize Súmaríja s odvoláním na místní zdroj z provincie Ninive. Televize ale nepředložila žádné důkazy, takže pochybnosti o smrti šéfa Islámského státu přetrvávají. 

Irácká televize Súmaríja dnes citovala místní zdroj z provincii Ninive, podle něhož IS oznámil smrt svého lídra v krátkém prohlášení v severoiráckém městě Tall Afar. IS v něm rovněž vyzval své členy, aby pokračovali v boji o udržení zbylých území, která ovládají. IS v předchozích dnech ztratil svou strategickou baštu - město Mosul.

O údajné smrti Bagdádího informovalo už 16. června ruské ministerstvo obrany. Asi týden na to předseda branného a bezpečnostního výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Ozerov prohlásil, že Moskva má téměř stoprocentní jistotu, že lídr IS byl zabit při květnovém ruském náletu v Sýrii.

Konec Islámského státuKonec Islámského státuautor: Info.cz

Pro svá tvrzení zatím ale Moskva nepředložila žádné důkazy. Koalice bojující pod vedením USA proti IS před dvěma týdny uvedla, že o smrti Bagdádího informace nemá. Ke smrti lídra IS se zatím nevyjádřila ani propagandistická agentura tohoto hnutí agentura Amak.

Samozvaný Islámský stát ztratil v těchto dnech svou poslední strategickou baštu v Iráku - město Mosul, odkud abú Bakr Bagdádí vyhlásil před třemi roky na dobytých územích v Iráku a Sýrii chalífát.

I dnes ale pokračovaly podle agentury AP sporadické boje na západním okraji Starého města v Mosulu. Agentura Reuters uvedla, že IS se nově podařilo dobýt značnou část dříve již osvobozené vesnice Imám Gharbí na jižním okraji Mosulu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek