Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Irák ohlásil konec Islámského státu. Vojáci dobyli mešitu, ve které Bagdádí vyhlásil chalífát

Irák ohlásil konec Islámského státu. Vojáci dobyli mešitu, ve které Bagdádí vyhlásil chalífát

Předseda iráké vlády vyhlásil konec Islámského státu. Reagoval tak na postup iráckých vládních jednotek, které dnes dobyly ve městě Mosul mešitu An-Núrí, z níž lídr teroristického hnutí Islámský stát (IS) abú Bakr Bagdádí vyhlásil v roce 2014 na dobytých území v Iráku a v Sýrii chalífát. Oznámila to irácká armáda. Podle agentury Reuters jde o symbolické vítězství vládních jednotek v poslední baště IS v zemi.

Irácké oddíly dobyly vlastně jen ruiny mešity z 12. století, která byla proslulá svým nakloněným minaretem. Minulý týden ji totiž radikálové IS vyhodili do povětří. Mešita leží v historické části v západním Mosulu, kde už několik dní irácké jednotky svádějí s IS tvrdé boje.

Radikálové z IS, kteří druhé největší irácké město Mosul obsadili v červnu 2014, mají stále pod kontrolou zhruba polovinu starého města. Zbytek historického centra i města Mosuluovládají irácké vládní jednotky. Bitva o historickou část Mosulu, která leží západně od řeky Tigris, je označována za poslední etapu osvobozování města.

Ofenzivu za znovudobytí Mosulu zahájila irácká armáda loni na podzim. V lednu obsadila východní část města a od února bojuje o jeho západní, více zalidněnou část. Tyto boje jsou obtížnější jednak kvůli úzkým historickým uličkám a také kvůli množství civilistů, které IS používá jako živé štíty. Podle posledních odhadů irácké armády je za bojovou linií stále uvězněno asi 50.000 civilistů.