Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Irák potřebuje 100 miliard dolarů na obnovu po válce s Islámským státem. USA přispívat neplánují

Irák potřebuje 100 miliard dolarů na obnovu po válce s Islámským státem. USA přispívat neplánují

Plánovaná rekonstrukce v oblasti dopravy, energetiky a zemědělství v rámci oživení ekonomiky a obnovy země po tříleté válce s Islámským státem, vyjde Irák na zhruba 100 miliard dolarů (přes dva biliony Kč). 

Národní investiční komise zveřejnila seznam 157 projektů, na které bude žádat finanční prostředky na mezinárodní konferenci pro obnovu Iráku, která se uskuteční v Kuvajtu od 12. do 14. února. Některé z těchto projektů se týkají přestavby zničených zařízení, jako je letiště v Mosulu, ale na seznamu jsou také nové investice na posílení a diverzifikaci ekonomiky směrem od ropy.

Mezi projekty, které budou stát kolem 100 miliard dolarů, patří výstavba bytů, nemocnic, škol, silnic a telekomunikací. Tento krok je klíčem k tomu, aby mladí lidé mohli pracovat, skončilo vysídlení stovek tisíc lidí a několik desetiletí politického a sektářského násilí.

720p 360p
Trosky Mosulu

Vláda Spojených států se Iráku přispět nechystá, bude se ale snažit přimět k investicím soukromý sektor. Konference se zúčastní asi stovka amerických firem. Agentuře Reuters to řeklo několik nejmenovaných západních činitelů.

Po invazi Spojených států a pádu vlády Saddáma Husajna se Irák v roce 2003 otevřel zahraničním investicím, naprostá většina ale směřovala do těžby ropy a zemního plynu. Irák se stal - po Saúdské Arábii - druhým největším vývozcem ropy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), jeho denní těžba činí 4,4 milionu barelů denně.

720p 360p
Vězení Islámského státu v Mosulu

Na mezinárodní konferenci pro obnovu Iráku bude země usilovat rovněž o investice do skladování ropy a petrochemického průmyslu. Tento sektor je spolu se zemědělstvím pro investory nejatraktivnější, protože Irák disponuje obrovskými zásobami ropy, dostupnou půdou a vodním bohatstvím. Dnes je země největším světovým dovozcem pšenice, chce ale dosáhnout soběstačnosti a případně tuto plodinu i vyvážet.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek