Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Irák si v katarském konfliktu stranu nevybral. Diplomatické styky nepřerušil

Irák si v katarském konfliktu stranu nevybral. Diplomatické styky nepřerušil

Irák se nepřidá na žádnou stranu konfliktu v diplomatickém sporu s Katarem. S odkazem na dnešní vyjádření iráckého premiéra o tom informovala agentura Reuters. Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty s Katarem v pondělí přerušily diplomatické styky. Viní ho z podpory terorismu.

"Nejsme součástí těchto rozdílů, se všemi zeměmi udržujeme dobré vztahy," řekl na tiskové konferenci v Bagdádu irácký premiér Hajdar Abádí.

Ke spekulacím, že Irák s Katarem bude udržovat diplomatické vztahy, protože Katar vyplatil výkupné iráckým šíitským skupinám za členy katarské královské rodin unesené v roce 2015, se Abádí nevyjádřil.

Irácký premiér dále uvedl, že irácké síly mají v plánu získat kontrolu nad oblastmi na hranici se Sýrií a budou spolupracovat se silami syrského prezidenta Bašára Asada.

"Komunikujeme se syrskou vládou, abychom zabezpečili východosyrské oblasti a zlikvidovali Islámský stát," řekl. Komentářem podle Reuters naznačil, že s povstalci, které podporuje mezinárodní koalice, jíž velí USA, a kteří rovněž bojují proti IS, se irácké síly spolupracovat nechystají.

Irácké síly však podle Abádího do Sýrie nevkročí, což premiér zdůvodnil tím, že by to způsobilo mezinárodní komplikace.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek