Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Irsko jako první katolická země bude mít homosexuálního premiéra. Je to syn indického imigranta

Irsko jako první katolická země bude mít homosexuálního premiéra. Je to syn indického imigranta

Novým předsedou irské vládní strany Fine Gael se stal ministr sociálních věcí Leo Varadkar. Osmatřicetiletý potomek indického imigranta za týden pravděpodobně nahradí ve funkci premiéra Endu Kennyho, který nedávno oznámil rezignaci. Varadar se netají homosexuální orientací.

Varadkar porazil svého vládního kolegu Simona Coveneye, když získal většinu hlasů poslanců své středopravicové strany. Fine Gael doufá, že tento Dubliňan známý svou svou přímostí pomůže straně ke třetímu volebnímu vítězství, napsala agentura Reuters.

Pokud se nestane nic mimořádného, Varadkar bude zvolen premiérem při příštím zasedání parlamentu 13. června. Podle Reuters tak bude prvním premiérem katolické země, který se otevřeně hlásí k homosexualitě a také nejmladším předsedou vlády v historii.

Zvolení Varadkara podle Reuters poukazuje na měnící se společenské klima v zemi, kde homosexualita byla do roku 1993 trestným činem. Irsko se ale zároveň v roce 2015 stalo první zemí na světě, která schválila manželství homosexuálů v referendu.

Varadkarův otec, který je stejně jako jeho syn lékař, se narodil v Bombaji. Svou manželku, irskou zdravotní sestru, potkal v 70. letech v Anglii. Pár se poté odstěhoval do Irska, kde se jim narodil syn Leo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek