Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islamisté sestavují zbraně „na koleně". Podle expertů se ale vyrovnají kvalitní západní výzbroji

Islamisté sestavují zbraně „na koleně". Podle expertů se ale vyrovnají kvalitní západní výzbroji

Bojovníci IS mají sice omezené zdroje, ale dokáží si vyrobit funkční techniku. Dokazuje to nález obrněného vozidla, které objevila irácká armáda při osvobozování Mosulu. Obrněný Jeep byl vyrobený velice profesionálně a dalo se z něj za jízdy dokonce střílet. IS má prý v oblasti výroby zbraní rozsáhlé znalosti a dokáže smrtící vozidlo vyrobit v podstatě z čehokoli, včetně traktoru.

Speciálně upravené auto objevila irácká armáda v Mosulu, o který už od října bojuje se samozvaným islámským státem. Jeep z roku 2015 byl pobitý neprůstřelnými pláty a vypadal trochu jako amatérská verze tanku. Kromě toho mělo auto ve střeše střílnu pro odstřelovače. Podle vyjádření přítomných amerických velitelů pro server The Daily Beast jde zatím o nejsofistikovanější vojenský vůz, který v Iráku viděli.

IS má při bojích nevýhodu nedostupnosti normálního zbrojařského trhu. Musí proto improvizovat. Způsob výroby obrněných vozů si džihádisté vypůjčili od Američanů, kteří ho poprvé použili v roce 2003. Pokrytím vozidel plechy se tehdy američtí vojáci bránili bombám a střelbě, která je zasahovala při cestách. Američané ale nebyli první, podobnou techniku použili při nedostatku výzbroje už Britové za druhé světové války.

Kromě obrněných vozidel jsou ale islamisté také „mistři“ v dalším způsobů zabíjení. Téměř k dokonalosti dovedli vybuchující auta se sebevražednými atentátníky. Vozidla obsahují většinou kromě bomby i další úlomky a materiál, který při výbuchu dokáže způsobit ještě větší škodu.

Rozeznat a včas zastavit takového atentátníka je takřka nemožné. Pokud začne cítít podezření, může totiž dupnout na plyn, prorazit zábrany a odpálit se. „Na rovinách Mosulu mají tyto vozy silný účinek na decimování irácké armády. Dokáží například i nepozorovaně vyjet z garáže v místech, které už měli vojáci pod kontrolou,“ přibližují pro The Daily Beast vojenští experti Stijn Mitzer a Joost Oliemans.

Hlavní zbrojařský závod IS se nachází v syrském městě Rakka. Experti, kteří měli možnost vidět a porovnat zdejší vyrobené zbraně, tvrdí, že se často vyrovnají profesionální západní výzbroji. Přestože je Rakka častým cílem náletů spojeneckých vojsk, místo útokům dále odolává a může tak svým bojovníkům stále dodávat potřebné zbraně.