Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islámský stát je na kolenou, kam se rozutečou jeho bojovníci? Africké země jich může ohrožovat šest tisíc

Islámský stát je na kolenou, kam se rozutečou jeho bojovníci? Africké země jich může ohrožovat šest tisíc

Do Afriky se může po porážce teroristické organizace Islámský stát (IS) vrátit až 6000 lidí, kteří bojovali v řadách IS v Sýrii a Iráku. Podle médií na to upozornil komisař Africké unie (AU) pro bezpečnost Smail Chergui. Vyzval africké země, aby se dobře připravily na návrat těchto lidí.

"Podle zpráv bylo mezi 30.000 cizinci, kteří se připojili k této teroristické skupině na Blízkém východě, 6000 afrických bojovníků," řekl Chergui na bezpečnostní schůzce, která se konala v Alžíru.

Návrat těchto lidí znamená vážnou hrozbu pro národní bezpečnost a stabilitu a vyžaduje specifická opatření a spolupráci afrických států, řekl komisař v rozhovoru s alžírskou agenturou APS.

Africké státy by si podle něj měly vyměňovat tajné informace o ozbrojencích, kteří se vrátí do svých zemí.

IS začal obsazovat sever Iráku a Sýrie v roce 2014 a v iráckém Mosulu téhož roku vyhlásil chalífát. Irácká vláda o víkendu ohlásila definitivní porážku této skupiny na iráckém území. V Sýrii je skupina vytlačována k východní hranici.

Předpokládá se, že někteří bojovníci této skupiny se rozprchli po Sýrii a další utekli přes tureckou hranici. Panují obavy, že členové IS budou chtít útočit v jiných zemích. Mluvčí mezinárodní koalice vedené Spojenými státy 5. prosince řekl, že v Iráku a Sýrii zůstává skoro 3000 bojovníků IS a že stále představují hrozbu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek