Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islámský stát, nebo USA? Viník krvavého masakru civilistů v iráckém Mosulu se stále hledá

Islámský stát, nebo USA? Viník krvavého masakru civilistů v iráckém Mosulu se stále hledá

Irácká armáda zastavila operaci, jejímž cílem je osvobodit západní část města Mosul z rukou teroristické organizace Islámský stát (IS). Stalo se tak poté, co se objevily zprávy o náletech ze 17. března, které připravily o život až 200 civilistů. Irácká armáda dnes zpochybnila, že by za masakr byl zodpovědný nálet mezinárodní koalice vedené Spojenými státy, odpovědnost naopak přisoudila islamistům, kteří podle Bagdádu čtvrť zaminovali.

Irácké vojsko oznámilo, že ze zřícené budovy v zasažené čtvrti Al-Džadída, v níž bojovníci IS nastražili řadu náloží, bylo vyproštěno 61 těl. Nebyly nalezeny žádné známky zásahu koaličního letectva, v blízkosti však byla objevena velká bomba na autě, citovala z armádního prohlášení agentura Reuters.

Útok na čtvrť Al-Džadída na západě Mosulu je považován za jeden z nejkrvavějších náletů pro civilisty od americké invaze do Iráku v roce 2003. Incident zdaleka není vyjasněn a jeho detaily se těžko ověřují, zdůraznil Reuters. Událost vyšetřuje irácké ministerstvo obrany, potvrdil agentuře AFP brigádní generál Jahjá Rasúl.

Irácké armádní velení sdělilo, že zasažené budovy byly podle očitých svědků plné náloží nastražených radikály z IS. Ti prý také násilím naháněli dovnitř civilisty, aby je použili jako živé štíty. Z domů rovněž stříleli na irácké vojáky.

Představitel místní správy v sobotu uvedl, že z trosek tří zřícených domů bylo vytaženo 240 těl. Místní advokát a dva očití svědci uvedli, že koaliční bombardování zřejmě zasáhlo velkou nálož na autě, což způsobilo výbuch, po němž se domy zřítily.

Spojené státy v sobotu uvedly, že koaliční jednotky pod americkým vedením skutečně bombardovaly čtvrť drženou islamisty, kde civilisté zahynuli. O bombardování oblasti ji prý požádal sám Irák. Cílem byli bojovníci IS.

Americký generál Matthew Isler zdůraznil, že koalice vždy řeší veškerá obvinění týkající se civilních obětí a že irácké síly se zavázaly chránit životy obyvatel během dobývání Mosulu. Podrobnosti o vojenském vyšetřování k incidentu ze 17. března ale odmítl sdělit, poznamenal Reuters.

Podle obyvatel čtvrti Al-Džadída dostaly tři domy přímý zásah bombami a další byly poškozeny troskami a ostřelováním.

Mosul je druhým největším městem Iráku. Bojovníci IS je ovládli v červnu 2014, kdy z tamní Velké mešity jeho vůdce abú Bakr Bagdádí vyhlásil na ovládaných územích Iráku a Sýrie chalífát. Vládní ofenziva za znovudobytí Mosulu, který je teď poslední významnou baštou IS v Iráku, začala v polovině loňského října.

V západní části Mosulu je ve čtvrtích ovládaných radikály z IS ještě asi 600 000 civilistů, uvedl ve čtvrtek Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle jeho odhadů dobyly irácké jednotky z rukou IS zatím asi 40 procent západního Mosulu, východní část města osvobodily už v lednu.