Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islámský stát poprvé vraždil v Íránu. Udeřil v parlamentu i mauzoleu revolučního vůdce

Islámský stát poprvé vraždil v Íránu. Udeřil v parlamentu i mauzoleu revolučního vůdce

Neznámí ozbrojenci zaútočili vtrhli do budovy íránského parlamentu a zaútočili na mauzoleum ajatolláha Rúholláha Chomejního, tam se jeden sebevražedný atentátník odpálil. Útok si vyžádal nejméně 12 mrtvých, nejvíc v budově íránského parlamentu¨. K úderům se přihlásil samozvaný Islámský stát, který dosud v Íránu podobně neoperoval.

Ozbrojenci ve středu zaútočili na dvou místech v Teheránu: v budově parlamentu a v mauzoleu ajatolláha Rúholláha Chomejního na jihu íránské metropole.

„Bojovníci Islámského státu zaútočili na (mauzoleum ajatolláha) Chomejního a íránský parlament,“ uvedl Islámský stát v prohlášení pro spřízněnou tiskovou agenturu, z něhož citovala agentura Reuters. Není zřejmé, jestli skupina útoky přímo organizovala nebo je spáchali její stoupenci a ona se k ním pouze hlásí. 

Nejprve byla hlášena střelba z budovy íránského parlamentu. Podle jednoho z poslanců, kterého citovala agentura Reuters, vnikli do budovy tři útočníci vyzbrojení pistolí a dvěma útočnými puškami a zabili člena ostrahy. Agentura AP informuje, že incident stále není u konce. 

Není zřejmé, jak se útočníkům podařilo do přísně střežené budovy se zbraněmi dostat.

Asi o půldruhé hodiny později zaútočili podle íránských médií "čtyři teroristé", včetně sebevražedné atentátnice, v Chomejního mauzoleu. Podle íránské televize, kterou cituje agentura AP, zabili člena ochranky a zranili čtyři lidi. Ženu podle CNN bezpečnostní složky zadržely.

Íránské ministerstvo pro zpravodajské služby podle Reuters dříve uvedlo, že dnešní dvojitý útok v Teheránu spáchaly teroristické skupiny. Šéf protiteroristického oddělení íránského ministerstva vnitra podle Reuters později oznámil, že úřady zmařily další teroristický útok a zatkly třetí "teroristickou skupinu". Ministerstvo vyzvalo občany metropole, aby se vyhnuli prostředkům hromadné dopravy.

V Chomejního mauzoleu na okraji metropole se nachází hrob tohoto vůdce islámské revoluce z roku 1979 a jsou zde uloženy také ostatky jeho syna.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek