Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islámský stát už je skoro na našem prahu. Australská premiérka prosí o pomoc

Islámský stát už je skoro na našem prahu. Australská premiérka prosí o pomoc

Na Blízkém východě se sice takzvaný Islámský stát daří obírat o území, teroristickou organizaci se však s nejvyšší pravděpodobností vymazat z povrchu zemského nepodaří. Australská ministryně zahraničí Julie Bishop tvrdí, že existuje reálná hrozba vzniku nového chalífátu na jihu Filipín. 

Bishopová po návratu ze Spojených států, kde se uskutečnila společná schůzka zemí, které bojují proti Islámskému státu, uvedla, že disponuje informacemi o tom, že se zhruba šest set bojovníků Islámského státu vrací z Blízkého východu zpátky domů – do zemí jihovýchodní Asie.

„Existují obavy, že Islámský stát vyhlásí chalífát na jihu Filipín,“ řekla pro Sky News. Pro takové závěry dle ní svědčí i skutečnost, že Islámský stát nedávno prohlásil lídra filipínské islamistické organizace Abú Sajjáfa vůdcem.  

Austrálii takové dění silně znepokojuje, protože se Filipíny nacházejí nedaleko. „Přenáší to hrozbu přímo k našemu prahu,“ obává se Bishopová. Proto už požádala americkou administrativu, aby posílila svoji přítomnost v regionu.