Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islámští extremisté se vydávají za charitu. Britové jim tak nevědomky přispěli miliony

Islámští extremisté se vydávají za charitu. Britové jim tak nevědomky přispěli miliony

Britské islamistické organizace se maskují jako charitativní projekty a od veřejnosti vybírají až statisíce liber na svůj provoz. Tvrdí to nově zveřejněná zpráva ministerstva vnitra Velké Británie, podle které lidé, kteří na takové „charitativní" projekty přispívají, často vůbec netuší, že jejich peníze mohou skončit u organizací jako je Islámský stát nebo Al-Káida.

Přesně to byl případ dvou neziskových organizací, které britské úřady v loňském roce vyšetřovaly, uvádí sever Independent. Údajné charity vybíraly od nic netušících Britů peníze na pomoc obětem syrské války, respektive na pomoc kurdským muslimům v Birminghamu, tyto prostředky ale nakonec sloužily pro potřeby Islámského státu a Al-Káidy.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová uvedla, že právě maskování se jako charity je pro islamistické organizace hlavním zdrojem jejich příjmů. Kromě toho některé z nich získávají podstatné prostředky i ze zahraničí, ty pak jdou jsou určeny na podporu kontroverzního výkladu islámu. „Nejběžnější způsob podpory islamistů ve Velké Británii je však z malých anonymních příspěvků. Lze předpokládat, že většina těchto přispěvatelů jsou Britové,“ uvedla Ruddová. „V některých případech tyto organizace obdržely stovky tisíc liber,“ dodala ministryně.

Mnozí z těch, kdo na tyto „charity“ přispívají, tak patrně činí nevědomky. „Některé islámské organizace jsou záměrně velmi vágní ohledně popisu svých aktivit a charitativního poslání,“ uvedla při prezentaci zprávy parlamentu Ruddová s tím, že tyto organizace se často vykreslují mnohem charitativněji, než jaké skutečně jsou.

Ministryně však kvůli údajné ochraně osobních údajů a národní bezpečnosti zveřejnila pouze abstrakt celé zprávy a nikoliv zprávu celou, za což sklidila silnou kritiku od veřejnosti i od politických protivníků. „Veřejnost má právo vědět, které vlády, zahraniční a domácí skupiny a jednotlivci finančně podporují terorismus,“ vystoupila proti takovému rozhodnutí stínová ministryně vnitra Diane Abbottová.

„Proč ty dárce nejmenovat? Já, kdybych byl britský muslim, tak bych těmto skupinám peníze dávat nechtěl. Jak bych ale měl poznat, které charity to jsou?“ komentoval rozhodnutí ministryně Haras Rafiq, výkonný ředitel společnosti protiextremistické organizace Quilliam.

Vláda nezveřejněním celé zprávy vyvolala podezření, že  se tak rozhodla, aby proti sobě nepopudila vlády zemí sponzorujících islamismus, konkrétně Saúdskou Arábii.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek