Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Itálie pod tlakem migrantů. Evropská komise má představit plán na to, jak zemi od tisíců běženců ulevit

Itálie pod tlakem migrantů. Evropská komise má představit plán na to, jak zemi od tisíců běženců ulevit

Evropská komise dnes plánuje představit konkrétní kroky, kterými chce rychle ulevit Itálii, zasažené migrační krizí. Návrhy by se měly stát základem pro rozhodnutí o rychlé pomoci jihoevropské zemi, které by měli udělat ministři vnitra EU na svém neformálním jednání koncem týdne v estonském Tallinnu.

 Přes snahu EU v posledních měsících dál nepolevují vysoké počty příchozích především ekonomických migrantů, kteří se do Itálie dostávají z libyjského pobřeží.

Podle italského ministerstva vnitra bylo letos na moři zachráněno 71.000 lidí, což je o 26 procent více ve srovnání se stejným obdobím v roce 2016. Při pokusu přeplout moře letos zahynulo už asi 2000 lidí, z toho 130 zemřelo o uplynulém víkendu při třech různých incidentech, uvedla dnes uprchlická agentura OSN.

EU se snaží krizi čelit především podporou libyjské pobřežní stráže, složitá situace v severoafrické zemi však efektivnímu řešení situace brání.

V Itálii, která letos očekává další rekord v příchodu migrantů, se nyní nachází asi 190.000 běženců. Země jako ČR a další státy z východu EU odmítají přes opakované prosby a žádosti komise splnit svou povinnost a přijmout byť jen jediného žadatele o azyl. Evropská komise už kvůli tomu s ČR, Polskem a Maďarskem zahájila řízení, které může skončit až vysokou pokutou od unijního soudu.

Itálie v neděli vyzvala, aby evropské země otevřely své přístavy lodím zachraňujícím migranty ve Středozemním moři, a ulevily jí tak. Minulý týden italští diplomaté varovali, že by země mohla uzavřít své přístavy pro lodě přivážející migranty, které neplují pod její vlajkou či vlajkou Evropské unie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek