Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Itálie vyhlásila stav nouze, ceny plynu po explozi na rakouských hranicích rostou až o 40 procent

Itálie vyhlásila stav nouze, ceny plynu po explozi na rakouských hranicích rostou až o 40 procent

Ranní exploze rakouského plynového terminálu má konkrétní dopady na evropské státy i na komoditní trhy. Itálie vyhlásila stav nouze, cena zemního plynu ve Velké Británii rostla až o 40 procent a problémy hlásí i Rakousko. Exploze není žádná marginálie a bude mít reálný dopad na evropskou energetiku, tvrdí pro INFO.CZ odborník Milan Kajtman. Podle něj se problémy dotknou především Rakouska, které je na vybuchlém plynovodu přímo závislé, nicméně z potrubí proudil plyn i do Německa, Itálie a Francie. 

„Jde o výbuch na velmi důležitém místě,“ akcentuje význam místa výbuchu Kajtman. „Plyn odtud proudí do Rakouska, Německa, Itálie a Francie a v těchto zemích může být patrný dopad tohoto výpadku,“ dodává odborník.

Výše uvedené zasažené státy tak nyní budou muset čerpat zemní plyn ze svých zásobníků, které jsou naštěstí stále plné. Pomáhá tomu i teplotně nadprůměrné počasí, díky kterému je aktuální spotřeba plynu na relativně nízkých úrovních. „Myslím, že zásobníky by tento výpadek měly zvládnout vykrýt, opravdu zásadní problémy neočekávám,“ říká Kajtman v rozhovoru pro INFO.CZ.

Podle odborníka bude havárií plynového terminálu nejvýrazněji zasažené Rakousko, naopak například Itálie dováží zemní plyn i ze severu Afriky a její expozice výpadkem dodávek ruského plynu tak bude nižší. I přesto však Itálie během dne vyhlásila kvůli přerušení dodávek ruského plynu stav nouze.

„Jedná o velmi nešťastnou dobu, kdy k události mohlo dojít. Před zimou je totiž zapotřebí veškerá dostupná kapacita a tato událost změnila kalkulace ohledně toho, jak moc bude plyn dostupný. Pokud se ochladí a kapacita bude stále nedostupná, tak to určitě povede k růstu cen,“ tvrdí pro agenturu Bloomberg Arne Bergvik, hlavní analytik švédské energetické společnosti Jamtkraft AB.

Ceny plynu ostatně rostly již během úterý, v reakci na explozi ve Velké Británii rostla cena komodity s lednovým dodáním o pětinu na 73.7 pence za therm (2.74 metru krychlových plynu). Spotová cena se pak zvýšila až o 40 procent na 95 pencí za therm, nejvýše za poslední čtyři roky. 

Růst ceny ve Velké Británii je způsobený tamním chladným počasím i disrupcemi dodávek plynu ze Severního moře. Velká Británie může částečně omezit vliv rakouské exploze vyššími dodávkami zkapalnělého plynu na tankerech z Kataru, nicméně jedna taková cesta zabere až dva týdny a pro akutní řešení situace je tedy nepoužitelná. 

Kajtman předpokládá, že celý uzel bude opět zprovozněn v řádu dnů, maximálně několika málo týdnů. „Ona tam totiž není jen jedna roura, jsou tam vedle sebe tři nebo čtyři. Nějaké bypassové řešení proto nejspíše nebude problém zajistit,“ říká odborník.

Otázky nyní vyvolává důvod exploze, podle Kajtmana může být ve hře jak teroristický útok, tak i technické selhání. „Mě samotného to, že se něco takového stalo, velmi zarazilo. Znám totiž tato místa velmi dobře a vím, že jsou velmi kvalitně zabezpečené a monitorované. Nepamatuji si, že by se něco takového ve střední nebo západní Evropě stalo,“ uzavírá Kajtman.

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si vyžádala jednoho mrtvého a desítky zraněných. Na místo se sjelo několik hasičských vozů, přivolány byly sanitky i záchranářské vrtulníky. Výbuch otřásl zařízením nedaleko hraniční řeky Moravy asi v 8:45, okolí výbuchu je nyní uzavřeno.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek