Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Itálii čeká povolební chaos, kampaní otřásá migrace a bezpečnost

Itálii čeká povolební chaos, kampaní otřásá migrace a bezpečnost

Migrace, bezpečnost, daně a pracovní místa jsou témata, která ovládla kampaň před blížícími se parlamentním volbami v Itálii. Jsou to také oblasti, které pravděpodobně sehrají velkou roli v rozhodování velké skupiny zatím nerozhodnutých voličů. Jak předpovídá drtivá většina předvolebních průzkumů, z voleb, které proběhnou za dva týdny (v neděli 4. března), zřejmě nevzejde jednoznačný vítěz a sestavení životaschopné koalice bude problém. Volební klání ve třetí nejsilnější ekonomice EU i proto se zájmem sleduje celá Evropa.

„Stále tu jsou miliony nerozhodnutých voličů a také mohou nastat nečekané události. Volební matematika a voličské trendy ale říkají, že nejpravděpodobnějším vyústěním bude mrtvý bod,“ myslí si profesor politologie z římské soukromé univerzity LUISS Roberto D'Alimonte.

Předvolební průzkumy, které zveřejnily své výsledky v posledních dnech a jen dva týdny před klíčovými volbami do italského parlamentu, ukazují, že třetí nejsilnější ekonomika v EU směřuje k volebnímu patu. Největší podpory se mezi voliči těší koalice stran Vzhůru, Itálie (FI) někdejšího premiéra Silvia Berlusconiho s krajně pravicovou Ligou severu (LN) a Bratry Itálie (FDI). Nejsilnější samostatnou stranou pak zůstává populistické Hnutí pěti hvězd (M5S).

Zatímco středopravý blok má podporu přibližně 35 procent voličů, druhou středolevou koalici kolem Demokratické strany (PD) úřadujícího premiéra Paola Gentiloniho chce 4. března volit 28 až 34 procent voličů. Jak podotýkají agentury, které průzkumy prováděly, zajímavé je, že se čísla v průběhu posledních dvou měsíců takřka neměnila. Na druhou stranu volby si až do konce ponechají určitou roušku tajemství – v posledních dvou týdnech předvolební kampaně italské zákony zakazují publikovat výsledky průzkumů.

Pokud však volební klání dopadne podle očekávání, Itálii v žádném případě nečekají lehké časy. Sestavit funkční koalici se totiž může ukázat jako nesplnitelný úkol. Země poprvé v historii otestuje nový a dosud nevyzkoušený volební systém, který po vítězné straně nebo koalici požaduje, aby pro zajištění stabilní většiny v parlamentu sehnala asi 40 procent všech hlasů.

V případě, že se to nikomu nepovede, o sestavení úřednického kabinetu nebo koaliční vlády s širokou podporu se může pokusit prezident Sergio Mattarella. Ve hře je také vyhlášení nových voleb.

Zahraniční média se proto shodují, že důležitým faktorem voleb bude početná skupina zatím nerozhodnutých voličů. Agentura IPSOS napsala, že ji představuje až třetina celého elektorátu. Bruselský server Politico dokonce uvádí až 45 % všech voličů.

„Kolem 10 milionů Italů se ještě nerozhodlo, jestli vůbec půjdou volit a koho,“ říká pro zmiňovaný web Lorenzo Pregliasco z agentury You Trend. „Znamená to, že výsledky se mohou podstatně změnit jen několik dní před samotnými volbami,“ dodal. Kampaň podle něj zcela ovládla témata, jako jsou daně, pracovní místa, ale i migrace a bezpečnost.

„Poslední dva týdny kampaně budou proto pro nerozhodnuté voliče klíčové,“ pokračuje Pregliasco. „Politici, kteří zvládnou zformulovat několik jednoduchých a pochopitelných myšlenek, budou mít největší šanci. Berlusconi už několikrát ukázal, že zrovna on je v tom mistr,“ uzavřel.

Někdejší premiér a 81letý mediální magnát Silvio Berlusconi, který vede stranu Vzhůru, Itálie, je mnohými považován za favorita voleb. V návratu na post premiéra mu ale brání soudní zákaz vykonávat politické funkce, který platí do roku 2019. Berlusconi proti tomu podal stížnost u Evropského soudu pro lidská práva. Zatím však není jasné, kdy verdikt v této věci padne.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek