Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Italové posílají do věznic umírněné imámy, mají muslimy odnaučit nenávisti

Italové posílají do věznic umírněné imámy, mají muslimy odnaučit nenávisti

Itálie byla prozatím na rozdíl od jiných evropských zemí ušetřena velkých teroristických útoků, tamní věznice jsou přesto domovem početné muslimské populace. Aby se nestaly výcvikovými středisky radikálů, italská vláda angažovala umírněné imámy, kteří sem chodí šířit toleranci k ostatním občanům, napsala agentura AP.

Jedním z nich je El Hakmí Mimún. Do věznice v Terni asi 90 kilometrů severně od Říma jezdí každý týden na kole, aby zde kázal „úctu vůči Italům, kolegům v práci, či spoluvězňům“. „Pokud respektujete náboženství, nebudete je páchat,“ řekl o extremistických útocích jeden z Mimúnových posluchačů.

Jednou za imámem přišel vězeň a svěřil se mu s tím, že „nenávidí Italy“. „Ukázal jsem mu pasáž v Koránu, kde se píše, že muslim nemůže nenávidět lidi jiného vyznání,“ řekl agentuře AP.

El Hakmí Mimún patří k Unii islámských komunit a organizací v Itálii (UCOII), která s italskou vládou spolupracuje. V italských nápravných zařízeních nyní působí již 13 jejích imámů, přičemž jde o předem prověřené jedince, kteří zastávají „umírněné názory“. Když hovoří s vězni, „kladou důraz na to, že jsme Italové muslimského vyznání, Evropané muslimského vyznání. Jsme na sto procent občané se všemi právy a povinnostmi,“ řekl předseda UCOII Izzaddín Elzír.

V Itálii nyní dospívá druhá generace muslimských imigrantů. Zatím se zde příliš nevyskytují čistě muslimské čtvrti, ale ve věznicích mají muslimové nepoměrně velké zastoupení. Podle aktuální zprávy lidskoprávní skupiny Antigone tam tvoří více než třetinu cizinci, z nichž pak 42 procent pochází z převážně muslimských států.

Náměstek italského ministra spravedlnosti Gennaro Migliore se domnívá, že z přibližně 11 000 vězňů z muslimských zemí, maximálně čtyřem stovkám hrozí radikalizace, popřípadě již radikalizováni byli.

Na problém však strhl pozornost případ mladého Tunisana, který byl podezřelý z útoku nákladním vozidlem v Berlíně, při kterém zahynulo 12 lidí. Anis Amri byl podle všeho radikalizován během tří a půl let, které předtím strávil v italském vězení. Zda může být nová metoda v podobných případech efektivní, má italská vláda hodnotit na podzim.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek