Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Italské populistické Hnutí pěti hvězd před volbami mírní postoje. Už nechce referendum o euru

Italské populistické Hnutí pěti hvězd před volbami mírní postoje. Už nechce referendum o euru

Měsíc a půl před parlamentními volbami v Itálii se populistické Hnutí pěti hvězd vzdalo klíčového bodu své dřívější agendy - myšlenky referenda o euru. O novém programu uskupení, které by podle průzkumů mělo z voleb vyjít jako nejsilnější samostatná strana, dnes informovala agentura Reuters. Postoj hnutí změnilo také v tom, že je nově ochotno jít do vládní koalice s jinou stranou. Parlamentní volby se mají v Itálii konat 4. března.

Hnutí pěti hvězd založil v roce 2009 komik Beppe Grillo. Nové uskupení přilákalo voliče svým protestem proti korupci a nepotismu ve světě italské politiky i byznysu. Nový šéf hnutí Luigi Di Maio, který uskupení vede od loňského září, se na rozdíl od někdejší plamenné Grillovy rétoriky snaží vystupovat umírněněji. Důraz klade na hospodářskou agendu; od boje s korupcí neupustil.

Předvolební program Di Maio prezentoval na sjezdu hnutí ve městě Pescara na jaderském pobřeží. Představil zde také kandidáty strany. Jedním z nich je i Gregorio de Falco, hrdina záchranné operace při havárii lodě Costa Concordia.

Hnutí v programu o 20 bodech slibuje mimo jiné zrušení 400 "zbytečných" zákonů, odvolání důchodové reformy či "drastické" snížení daní. Chudobu chce strana vyřešit tak, že každému, kdo si bude hledat práci, chce měsíčně vyplatit až 780 eur (19.800 Kč).

Hnutí pěti hvězd je podle předvolebních prognóz nejsilnější politickou stranou. Různé předvolební průzkumy mu v průměru připisují zhruba 28 procent hlasů, tedy o pět procentních bodů více než vládnoucí Demokratické straně.

Politické síly pravého středu v čele se stranou Vzhůru, Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho ovšem uzavřely předvolební koalici, již by podle průzkumů volilo 37 procent voličů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek