Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Italský ministr: příští rok může z libyjských táborů legálně přijít deset tisíc uprchlíků

Italský ministr: příští rok může z libyjských táborů legálně přijít deset tisíc uprchlíků

Až 10.000 uprchlíků, kteří uvázli v táborech v Libyi, by mohlo příští rok využít legální humanitární trasy do Evropy. V rozhovoru, který dnes otiskl list La Repubblica, to řekl italský ministr vnitra Marco Minniti. "V roce 2018 se bude moci až 10.000 uprchlíků dostat bez rizika do Evropy humanitárními koridory," prohlásil.

V pátek se tímto způsobem přepravila první skupina 162 uprchlíků, které do Říma převezlo vojenské letadlo. Vybral je úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který tyto osoby označoval dosud za uprchlíky, nikoli za osoby s právem žádat o azyl. Mohou teď od první chvíle dostávat ekonomickou pomoc a zapojit se do integračních programů - jazykových, profesních a výukových.

Minniti také řekl, že až 30.000 uprchlíků, kteří nemají právo na azyl, by mohlo být příští rok repatriováno. Letos se do vlasti vrátilo 17.000 osob z této skupiny.

Italský ministr ocenil, že se Římu a Tripolisu podařilo dohodnout se na mechanismu, který umožní OSN vybrat už v Libyi osoby s právem na mezinárodní pomoc. "Mezinárodní organizace navíc mohou poslat personál do přijímacích center a zlepšovat v nich podmínky, což dosud možné nebylo," řekl ministr.

Podle něj se nyní příliv uprchlíků do Itálie citelně snižuje. Od ledna do 22. prosince italská pobřežní stráž zaznamenala příchod asi 119.000 lidí, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku méně o téměř 34 procent. Itálii se také letos podařilo umístit 11.000 uprchlíků do jiných zemí Evropské unie, zatímco loni to bylo jen 2500 osob.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek