Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Ivanka Trumpová Severní Koreje“. Sestra Kim Čong-una na olympijských hrách okouzlila davy

„Ivanka Trumpová Severní Koreje“. Sestra Kim Čong-una na olympijských hrách okouzlila davy

Sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una za sebou v Jižní Koreji zanechala nebývalý dojem. Lidé, kteří se s ní setkali, ji popisují jako skromnou a vždy usměvavou. Člověk by ani nevěřil, že má se zlostným režimem KLDR něco společného. Odborníci však nadšení veřejnosti mírní a varují, že Kim Jo-Čong je „totalitarismus s lidskou tváří“. 

Před začátkem olympských her v Jižní Koreji se všeobecně očekávalo, že ve středu zájmu bude hlavně delegace ze severu Korejského poloostrova, jejíž účast na celosvětové sportovní události se dohodla za pět minut dvanáct. Veškerou pozornost však na sebe strhla sestra severokorejského diktátora Kim Jo-Čong.

Novináři z ní byli u vytržení a objektivy kamer a fotoaparátů ji sledovaly na každém kroku. Jedna z nejviditelnějších žen severokorejského režimu za sebou zanechala velkou stopu, všechny totiž ohromila svým vřelým a na Severní Koreu nebývale skromným vystupováním. Média si všímala i jejího velmi jemného líčení a strohého tmavého oblečení.

Jak píše americký deník The Washington Post, „politická princezna a první sestra Severní Koreje“ nejevila žádné znaky typické pro KLDR, jako je okázalá ukázka moci a bohatství. Svou skromností udělala dojem na novináře a především na jihokorejské návštěvníky olympijských her, kteří od delegace ze severu příliš dobrého nečekali.

„Myslela jsem, že Kim Jo-Čong bude velmi vážná, ale ona se po celou dobu usmívala, takže udělala dobrý první dojem,“ říká 29letá Jihokorejka, která se v sobotu přišla podívat na hokejový zápas žen. Ten sledovala i Kim Jo-Čong – za společný tým totiž hrají i tři Severokorejky.

Jihokorejská televize sestru Kim Čong-una označila za „Ivanku Trumpovou Severní Koreje“. Zatímco Kim Jo-Čong přijela do Jižní Koreji na zahájení olympijských her, na jejich závěr sem svou dceru pošle zase americký prezident Donald Trump. Jak navíc pro the Washington Post vysvětluje bývalá analytička CIA pro oblast Korejského poloostrova Sue Mi Terryová Kim Jo-Čong je „Ivanka Trumpová Severní Koreje“ nejen kvůli rodinným vazbám, ale také pro svoje schopnosti.

„Vypadala fit a zdála být se hbitá v porovnání s jejím bratrem a jinými mužskými členy její rodiny, kteří jsou tlustí,“ zdůrazňuje podle britského deníku The Guardian další přednost Kim Jo-Čong redaktor listu Korea Times.

Podobně jako o dalších členech rodiny Kim Čong-una se toho o jeho sestře příliš neví a není známý ani její věk. Podle jihokorejských tajných služeb se narodila v roce 1987, vláda USA si však myslí, že to je rok 1989. Drobná mladší sestra Kim Čon-una ale v Jižní Koreji udělala velmi dobrý dojem a severokorejský režim v očích veřejnosti tak trochu polidštila.

 „Kim Jo-Čong se usmívala a zdála se milá,“ popsal pro Washington Post svůj dojem ze severokorejské „první sestry“ pětadvacetiletý návštěvník olympijských her. „Byl jsem překvapený, protože vypadala jinak, než jakou mám představu o Severokorejcích,“ dodává.

Před podobnými nadšenými ovacemi z jedné z nejvlivnějších žen severokorejského režimu však bývalý analytička CIA důsledně varuje. Kim Jo-Čong byla do Jižní Koreje vyslána, aby ukázala vlídnou tvář severokorejského režimu, který protivníkům hrozí jadernou válkou a je známý pro brutální porušování lidských práv.

 „Kim Jo-Čong je totalitarismus s lidskou tváří,“ říká Terryová s tím, že sestra severokorejského diktátora vystupuje jako velvyslankyně dobré vůle za zemi, která ale žádnou dobrou vůli nepřináší.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek