Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izrael chce spojit pásmo Gazy se světem. Ve Středozemním moři vybuduje nový ostrov

Izrael chce spojit pásmo Gazy se světem. Ve Středozemním moři vybuduje nový ostrov

O stavbě umělých ostrovů ve vodách středozemního moře se mluví už několik let. Nyní ale izraelský ministr Jizrael Katz přišel s konkrétní představou. Video, za kterým stojí právě Izrael, sice vypadá jako promo luxusního rezortu, umělý ostrov by měl ale především pomoct pásmu Gazy. 

Izraelský ministr už dlouho podporuje plány vytvořit umělý ostrov nedaleko pobřeží pásma Gazy. Měl by ne něm vyrůst především přístav, který by tento kus země propojil se světem, který v současnosti postrádá základní tranzitní body.

Právě pásmo Gazy má už deset let v rukou radikální hnutí Hamás. Právě proto přistoupil Izrael a posléze i Egypt k blokádě, která pouští na problémové území jen humanitární konvoje.

Podle agentury Reuters si zejména Izrael od nového ostrova slibuje stabilizaci pásma Gazy, v současnosti je totiž celé území v rozkladu. Nezaměstnanost je na příšerné úrovni a stále více lidí žije v chudobě.

Kromě humanitárních a ekonomických výhod by měl ostrov, který bude s pevninou spojený zhruba tři kilometry dlouhým mostem, posílit vztahy mezi Izraelem a ostatními zeměmi regionu.

Kromě přístavu pro nákladní lodě by na ostrově měla být i další infrastruktura. Počítá se s hotely a kotvištěm pro luxusní jachty. Nebude chybět ani letiště a odsolovací stanice.