Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izrael dál staví na okupovaném území, jak se mu zlíbí. OSN přiznala, že změny nedosáhla

Izrael dál staví na okupovaném území, jak se mu zlíbí. OSN přiznala, že změny nedosáhla

Koordinátor OSN pro izraelsko-palestinský mírový proces Nikolaj Mladenov ve své zprávě pro Radu bezpečnosti OSN konstatoval, že Izrael ignoruje prosincový požadavek rady, aby přestal s výstavbou osad na okupovaných palestinských územích. Také palestinské skupiny podle Mladenova pokračují v podněcování násilí proti Židům.

Jde o první obdobnou zprávu od vyhlášení rezoluce 23. prosince, kterou podpořilo 14 z 15 členů RB OSN. USA, které mají právo veta, se tehdy překvapivě hlasování zdržely, čímž umožnily přijetí dokumentu a vyhrotily vztahy se židovským státem. Izrael označil americký postoj takřka za zradu.

Tehdejší americký ministr zahraničí John Kerry tento krok zdůvodnil názorem, že se tak zachovává možnost mírového "řešení dvou států", tedy vzniku samostatného palestinského státu vedle stávajícího izraelského.

Současná situace mezi Izraelci a Palestinci naopak podle tehdejšího vyjádření Kerryho neumožňuje vznik palestinského státu a naopak nahrává věčné okupaci palestinských území Izraelem. Americký exministr zahraničí v této souvislosti varoval před národnostní segregací a nerovností mezi Židy a Palestinci.

Izraelská vláda premiéra Benjamina Netanjahua se nyní opírá o vládu nového prezidenta Donalda Trumpa, který rezoluci odsoudil a sliboval lepší přístup USA k Izraeli. Nakonec se ale začal zdráhat se v blízkovýchodní otázce příliš angažovat.