Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izrael vyvlastnil okupované pozemky Palestinců, ti mluví o konci snah o mír

Izrael vyvlastnil okupované pozemky Palestinců, ti mluví o konci snah o mír

Izraelský parlament schválil zákon, který zpětně legalizuje přibližně 4000 obydlí vystavěných v osadách na okupovaném území na palestinském Západním břehu. Právní předpis, který odpůrci patrně napadnou u nejvyššího soudu, de facto vyvlastňuje soukromou půdu patřící Palestincům, uvedla agentura AP. Palestinská strana vzápětí přijetí normy odsoudila.

Zákon je dalším ze vstřícných kroků směrem k budování osad, které vláda premiéra Benjamina Netanjahua učinila po zvolení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Podle agentury Reuters však může jít spíše o symbolický akt, neboť je zákon v rozporu s dřívějšími rozhodnutími izraelského nejvyššího soudu v případech týkajících se vlastnictví pozemků. Izraelský generální prokurátor již také vyhlásil, že zákon považuje za neústavní a nebude jej při očekávaném sporu u nejvyšší soudní instance hájit.

Parlament přijal zákon, na jehož přijetí tlačila krajní pravice, poměrem hlasů 60 ku 52. Původní palestinští majitelé pozemků podle textu normy dostanou odškodné buď ve formě peněz, nebo ve formě půdy bez ohledu na to, zda své parcely postoupili dobrovolně či ne.

Palestinci jakékoli kroky legalizující osady odsuzují a stejně jako výrazná část mezinárodního společenství je považují za zásadní překážku mírového řešení sporu. Organizace pro osvobození Palestiny dnes označila zákon za „legalizaci krádeže“ pozemků, která „zhatila všechny šance na politické řešení“ dlouhá desetiletí trvajícího konfliktu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek