Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izraelský premiér Netanjahu v hledáčku policie kvůli korupci. Čekají Izrael předčasné volby?

Izraelský premiér Netanjahu v hledáčku policie kvůli korupci. Čekají Izrael předčasné volby?

Izraelská policie dnes opět vyslýchá premiéra Benjamina Netanjahua kvůli obviněním z korupce. Sedmašedesátiletý předseda vlády, který veškerá obvinění popírá, zatím nebyl z ničeho obviněn. Jeho političtí soupeři ale stále častěji hovoří o možnosti předčasných voleb, informovala agentura Reuters.

Netanjahu je podezřelý z údajně nelegálního přijímání drahých darů od domácích i zahraničních podnikatelů a také z toho, že se snažil přimět majitele jedněch z největších izraelských novin, deníku Jediot Achronot, aby o něm psaly pozitivně. Výměnou za to Netanjahu podle izraelských médií nabídl, že zajistí snížení nákladu konkurenčního deníku Israel Hajom.

 

Dnešní výslech, který je v pořadí už čtvrtý, se koná v Netanjahuově rezidenci v Jeruzalémě. Policejní mluvčí sdělila, že vyšetřovatelé po skončení výslechu zveřejní prohlášení. Policejní šéf Roni Elsheich už dříve novinářům řekl, že vyšetřování se chýlí ke konci. Policie se podle něj po jeho skončení rozhodne, zda kauzu nechá být, nebo doporučí prokuratuře, aby vznesla proti Netanjahuovi obvinění.

Politici napříč stranami podle Reuters začínají taktizovat s ohledem na možné předčasné volby v případě Natanjahuova obvinění. Pokud by tato situace skutečně nastala, premiér by pravděpodobně rezignoval. Většina analytiků se podle Reuters shoduje, že premiéra nikdo z jeho strany Likud nenahradí a nejpravděpodobnější možností jsou tak předčasné volby někdy na podzim.

 

Netanjahu i jeho manželka Sara v minulosti čelili několika skandálům. Sara Netanjahuová byla například obviňována z údajného tyranizování zaměstnanců i z extravagantních a vysokých výdajů.

Netanjahu stojí v čele izraelské vlády od března 2009, premiérem byl ale už v letech 1996–1999. Celkem se stal předsedou vlády čtyřikrát, jako jediný v historii země třikrát za sebou. Pokud v roce 2019 dokončí toto volební období, stane se nejdéle sloužícím premiérem Izraele.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek