Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak se bránit před střelci ve školách: Američané pořizují dětem neprůstřelné batohy

Jak se bránit před střelci ve školách: Američané pořizují dětem neprůstřelné batohy

Penál, učebnice a svačina. Na první pohled obyčejná školní brašna, která ale umí ještě něco – chránit děti před kulkami střelců na školách. Američané tím reagují na nové nebezpečí, s nímž musí jejich potomci počítat. Zboží se dá sehnat na internetu a podle firem, které ho vyrábějí, je o ně v USA mezi rodiči velký zájem. Jejich prodej stoupl po středečním masakru na střední škole na Floridě, při kterém střelec zabil 17 lidí. 

„Dokážu si představit, že při vysvětlování použiju nějakého superhrdinu, jako je Kapitán Amerika. Můj syn ho miluje,“ říká matka čtyřletého chlapce a zároveň učitelka na základní škole Sarah Pampillonia. Koupit neprůstřelný batoh se rozhodla poté, co Spojené státy ve středu šokovala zpráva o střelbě na střední škole v Parklandu na Floride. Devatenáctiletý Nikolas Cruz při útoku zabil 17 lidí.

„Z našeho rozhovoru asi vynechám slovo zbraň a řeknu jen, že jde o kouzelný batoh, který slouží jako štít pro superhrdinu. A také to, že pokud se syn bude chtít schovat před zlými lidmi, takže k tomu může využít právě tento batoh,“ pokračuje Pampillonia.

Neprůstřelných tašek a batohů, které mají bezpečnostní certifikát, se už nyní dá na internetu pořídit nespočet. Vyrábí je několik výrobců, například Guard Dog Security, a dají se sehnat v několika barvách od růžové po šedou. Jejich cena se pohybuje kolem 200 dolarů (v přepočtu asi 4000 korun). Jiné firmy je nabízejí i za dvojnásobek, avšak podle Joea Currana, ředitelé jedné z nich, ani vysoká cena neodradila rodiče od jejich zakoupení.

Batohy, které nabízí Curranova firma, jsou údajně odolné vůči střelbě z několika zbraní. Jejich prodej stoupl po středečním masakru na Floridě.

Podle skupiny Everytown for Gun Safety se jedná o minimálně osmnáctý letošní případ střelby v prostorách školy, nebo v jejím okolí v USA. Je to také šestý letošní případ, při němž přišli o život, nebo byli zraněni studenti.

Střelba vyvolala v USA znovu debatu o kontrole zbraní. Zatímco republikáni si nepřejí, aby se předčasně činily závěry a aby se útoku zneužívalo k volání po přísnějších opatřeních, demokraté hovoří o dlouhodobé nečinnosti v dané problematice. Bývalý velitel newyorské policie Bill Bratton řekl, že se jedná o „novou normalitu“, protože v USA se na školách střílí každých 60 hodin.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek