Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak se cítí uprchlík? Nová mobilní aplikace umožňuje ujít kus cesty v kůži běžence

Jak se cítí uprchlík? Nová mobilní aplikace umožňuje ujít kus cesty v kůži běžence

Jak se asi cítí šestnáctiletá dívka, která musela utéct z domova a podniknout strastiplnou cestu za novým životem? Zažít to na vlastní kůži umožnuje nová aplikace, kterou si ode dneška mohou stáhnout uživatelé chytrých telefonů. Se spuštěním aplikace nazvané Finding Home, která umožňuje zažít problémy fiktivní uprchlice z muslimského etnika Rohingů, pomáhala OSN. Chce tak vyvolat empatii vůči uprchlíkům.

Po spuštění aplikace se z uživatelova telefonu stane telefon šestnáctileté Kathijah, která musela kvůli perzekuci utéct ze svého domova v Barmě a snaží se v Malajsii začít nový život. Uživatel odpovídá na zprávy, které dívka dostává, a její život se mu otevře přes galerii fotografií. Na cestě z Barmy do Malajsie dívka naráží na ničemy při raziích, dospělé bez skrupulí a nemůže věřit ani těm, co sdílejí její úděl.

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHRC) v Malajsii Richard Towles doufá, že volně dostupná aplikace pomůže lidem vcítit se do uprchlíků a mít pro ně pochopení. „Příběhy uprchlíků bývají mnohdy hluboce osobní a lidé je chápou jen s obtížemi,“ řekl mluvčí. „Doufám, že tato aplikace umožní uživateli ujít kus cesty v kůži běžence a že tak pochopí, co každodenně ve snaze najít bezpečí podstupují,“ uzavírá.

Podle UNHRC v Malajsii pobývá 150 000 žadatelů o azyl. Třetinu z nich tvoří muslimští Rohingové, jež OSN pokládá za jedno z nejvíce pronásledovaných světových etnik.

Rohingové jsou v Barmě často označováni za Bengálce. Barmské úřady je považují za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády. Příslušníkům této menšiny barmské úřady proto odmítají udělit občanství a neuznávají je jako etnikum.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek