Jak zmanipulovat americké volby? Možná to zvládnete i vy

Kristína Paulenková

Odborníci polemizují nad tím, jak by se daly americké volby ovlivnit. Experti na počítačové systémy tvrdí, že to možné je. Dokonce to prý jde relativně snadno. Tam, kde se používají volební elektronické přístroje, by stačilo do systému nahrát nějaký malware (škodlivý program) nebo prostě ručně změnit výsledek.

Ve videu experti ukazují, jak snadné to vlastně je. Jenže většina přístrojů v době voleb není připojena k internetu. To znamená, že by k nim hackeři museli fyzicky přijít a to by vyžadovalo opravdu hodně lidí a hodně odvahy.

Tudíž tudy cesta nevede. Druhým možným způsobem je si „pohrát“ s databází voličů. Například loni bylo z Úřadu personálního řízení ukradeno 20 milionů dat. Jeden bezpečnostní expert testoval přístroje v Indianě. Pomocí náhodně vybraného řidičáku dokázal změnit údaje v registru. Pokud by někdo zmanipuloval data afroamerických nebo hispánských voličů, mohl by jim zabránit jít k volbám, napsal server Vice News

Pro šikovné hackery by bylo ještě jednodušší nabourat se do Americké tiskové agentury a šířit poplašnou zprávu. Jako se to stalo před třemi lety, když hackeři ze Sýrie napsali na Twitteru zprávu o tom, že Bílý dům je terčem útoku a Obama je zraněný. Burzy začaly padat a zpráva měla dva miliony sledujících. Podobné poplašné zprávy týkající se výsledků by volbami jistě zamávaly. 

Možná je zbytečné snažit se nabourat média a zaměřit se například na informační stránky a vyřadit je z provozu. Spousta lidí nechává věci na poslední chvíli. Takže třeba informaci o tom, kde se nacházejí volební místnosti nebo v kolik se otevírají, by nemuseli vůbec najít. 

Šikovný hacker by také mohl zaútočit na infrastrukturu. Vyřazení dodávek elektřiny by způsobilo chaos. A problémem by zdaleka nebyly jen volební přístroje. Nefunkční internet či pouliční osvětlení by zmátlo voliče mnohem víc. Něco podobného se stalo na Ukrajině. 

Běžný člověk bez odborné znalosti počítačové bezpečnosti ale může sám volby také ovlivnit. Stačí napsat důvěryhodně vypadající zprávu či natočit video. Samozřejmě je bezpečnější si k tomuto účelu vytvořit falešný profil na sociálních sítích. Některé takové zprávy to pak mohou dotáhnout opravdu hodně daleko. Mladíci z jednoho serveru napsali zprávu o tom, jak si lidé za potravinové lístky v Coloradu kupují marihuanu. Celou si ji vymysleli. Dopadlo to ale tak, že zástupci státu navrhovali legislativní změnu, která by zamezila lidem platit za konopí potravinovými lístky. 

Emotivní videa, která se sice nezakládají na pravdě, ale na emoce zapůsobí, dokážou voličům také dost zamotat hlavu. Podívejte se na to následující.  

Zprávy o tom, že muž vyšetřující emailovou kauzu Hillary Clintonové byl zavražděn, že je těžce nemocná, nebo že Donald Trump nazval voliče republikánů hloupými. Takové počínání nedokáže přímo změnit výsledky, ale dokáže velmi snadno změnit uvažování lidí.

Podle nezávislých expertů dokázala ruská propaganda šířit falešné zprávy, které pomohly vyhrát volby Donaldu Trumpovi, píše Washington Post. Zaplatila tisíce trollů a internetových diskutérů. Experti pátrali po původu některých zpráv a tweetů a zjistila, že identifikační kódy některých webových stránek měly společné vlastnictví. Nejde ani tak o dramatické změny ve výsledku voleb, jako o postupné podkopávání demokratického systému a celkové důvěry v něj.

sinfin.digital