Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jako kdyby padala nebesa." Svědectví Afghánců o svržení americké Matky všech bomb

„Jako kdyby padala nebesa." Svědectví Afghánců o svržení americké  Matky všech bomb

Po večerních modlitbách Mohamed Šahzadáh zavřel branku svého domu a usedl k večeři. Pak z ničeho nic přišel výbuch, na nebi byly vidět plameny, země se chvěla. „Podlaha byla jako loďka na vodě,“ líčí. „Myslel jsme si, že někdo bombarduje můj dům. Loni drony útočily na souseda. Tentokrát to bylo, jako by padala nebesa. Ženy a děti se velmi bály,“ popisuje.

Spojené státy shodily největší nejadernou bombu, která kdy byla ve východním Afghánistánu použita. Premiéra to byla i pro samotnou bombu MOAB GBU-43, která v sobě měla zhruba 11 tun výbušniny. Mířila na tunely a bunkry Islámského státu.

„Na chvíli jsem ohluchl. Má okna a dveře se rozbily. Ve zdech mám praskliny,“ cituje Mohameda list The Guardian. Podle úřadů bomba zabila téměř stovku radikálů. „Nevíme, kdo byl včera nebo dnes ráno zabit. V rádiových rozhovorech, které posloucháme je zmatek a strach. Komunikace mezi bojovníky Islámského státu je omezená,“ říká Baaz Jan, velitel místní policie.

K ničivé bombě se USA uchýlily, protože drony údajně selhaly při ničení tunelových komplexů. Někteří pozorovatelé ale nutnost zásahu zpochybňují. Skupina, která čítá 600 až 800 bojovníků měla prý jen omezené možnosti.

„Bez pochyby je Islámský stát brutální a učinil brutální činy proti našim lidem. Ale nerozumím tomu, proč shodili tu bombu,“ říká major Achin Naweed Shinwari. „Vystrašilo to naše lidi. Moji příbuzní si mysleli, že přišel konec světa. Každý den jsou v oblasti stíhačky, drony a helikoptéry,“ popisuje.

Spojené státy se snaží v současné době zničit Islámský stát ve východním Afghánistánu a podle Borhana Osmana, analytika a experta na Islámský stát, jsou v tom úspěšní. „Islámský stát už ztrácel své pevnosti. Nezdá se, že by bylo potřeba učinit tak silné vojenské opatření,“ říká.

Cílem shození bomby bylo zřejmě šokovat a vystrašit radikály. Osman ale pochybuje, že to splní svůj účel. Dokonce se domnívá, že teď by mohl Islámský stát pro potenciální stoupence vypadat ještě atraktivněji. Zatímco Talibán, rival Islámského státu, útok odsoudil, vláda v Kábulu úder vítá. Proti je ale například bývalý prezident Afghánistánu Hamid Karzai nebo afghánský velvyslanec  v Pakistánu. Ten prohlásil, že kdyby byly bomby řešením, Afghánistán by byl nejbezpečnější místo na zemi.