Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jako Nixon. Trump odlétá do světa, doma přitom hasí skandály

Jako Nixon. Trump odlétá do světa, doma přitom hasí skandály

Americký prezident Donald Trump vyráží na svou první zahraniční cestu. Ta byla naplánována ještě před tím, než vypukla série skandálů, kvůli které se mluví i o impeachmentu. Bystří pozorovatelé zaregistrovali, že situace připomíná časy, kdy musel odstoupit prezident Richard Nixon. Ten také odjel na zahraniční cestu na Blízký východ a do Evropy v červnu 1974 v době, kdy se již hlasitě diskutovalo o impeachmentu.

Tehdy ještě neexistoval internet, ale kdyby měl Nixon tehdy twitter, možná by také na cestě přes Atlantik davům vzkázal: „Tohle je největší hon na politika v amerických dějinách.“ Pravda, Nixonovy problémy byly o něco vážnější než ty Trumpovy. Když přistával v Saudské Arábii, Izraeli a Belgii, jeho nejbližší spolupracovníci už čelili žalobám a Kongres připravoval impeachment. Současná situace rozhodně není ještě tak daleko. Přesto je tu dost podobností, píše americký server Daily Beast

Největším rozdílem mezi Nixonem a Trumpem je, že světoví lídři Nixona znali. Přestože bezesporu udělat jisté chyby, svět jej nepovažoval za „šílence." Mnozí světoví představitelé, se kterými se Trump setká, jako jsou nový francouzský prezident, papež František, nebo izraelský premiér, mají vážné důvody pochybovat o prezidentových kompetencích, psychické vyzrálosti, soustředění či porozumění.

Plány má Trumpova administrativa vskutku grandiózní. „Tato cesta je skutečně historická. Žádný prezident ještě nikdy nenavštívil vlast a svatá místa muslimů, Židů a křesťanů během jedné cesty,“ řekl bezpečnostní poradce H. R. McMaster.

Jak McMaster uvedl, nové vedení USA bylo na Blízkém východě nadšeně vítáno, protože v posledních letech se regiony dosti vzdálily. Jenže o tom, jak se mají oba regiony sbližovat, mají jednotlivé země Blízkého východu dost odlišné názory.

Saúdové chtějí, aby pro ně byly Spojené státy spolehlivým partnerem v jejich snaze izolovat Irán. Zástupce korunního prince Mohamed bin Salmán tento měsíc ve státní televizi prohlásil, že Íránci chtějí získat Mekku a Saúdové nebudou čekat na to, že se bitva odehraje v Saúdské Arábii a raději ji budou vést v Iránu.  A bin Salmán je považován za toho, který formuje saúdskou politiku a soukromě se už s Donaldem Trumpem sešel.

Trumpova administrativa tento měsíc potvrdila Obamovu dohodu o jaderném programu s Íránem a zrušila proti němu sankce. Přestože se uvažuje o sankcích kvůli iránskému raketovému programu, rozhodně to nevypadá, že by Trump chtěl vést s Íránem válku.

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu  se snažil několikrát bezúspěšně vtáhnout USA do války s Iránem. Jistě se mezi sebou budou oba lídři povzbuzovat a pochvalovat si mír mezi Palestinci a Izraelci, mluvit o Íránu a terorismu.

Pak je tady také Brusel, zde bude mít šanci Trump vysvětlit své řeči o tom, že je NATO zastaralé a jak je brexit skvělý. Při obědě s novým francouzským prezidentem má šanci odvolat svou dřívější podporu Marine Le Penové a dalších krajně pravicových lídrů, kteří chtěli Evropskou unii zatratit.

Když bude Trump v závěru své cesty mluvit na setkání zemí G7 na Sicílii, může si vypůjčit pár vět z Nixonova projevu. „Je vždycky skvělé vrátit se domů do Ameriky,“ nechal se v roce 1974 slyšet. „A to obzvláště, když se člověk vrací domů z cesty, která posunula hranice míru na světě.“

Za měsíc a pět dní Nixon rezignoval. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek