Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jako v Rusku. Armáda internetových trollů pomáhá srbské vládě vypadat lépe

Jako v Rusku. Armáda internetových trollů pomáhá srbské vládě vypadat lépe

Srbská vládní strana premiéra Aleksandara Vučiće údajně využívá malou, ale dobře organizovanou skupinu internetových trollů. Jejím úkolem je přesvědčit lidi, že pro ně kabinet dělá maximum a v zemi nejsou žádné problémy. „Trolling byl pro mě způsob jak přežít,“ uvádí dívka, kterou si Vučićova strana na podobnou práci v minulosti najala.

Přeborníkem v internetovém trollingu je nejspíš putinovské Rusko. V jeho rukou se trollové změnili v účinný nástroj systematického vylepšování obrazu vlády a prezidenta a další státy se inspirují. Například Srbsko. Strana premiéra Vučiće si podle západoevropských médií už nějakou dobu najímá tajnou „armádu“ lidí, kteří anonymně vystupují v internetových diskusích a fórech a na sociálních sítích, kde vyzdvihují politiku vlády, a naopak se tvrdě pouštějí do těch, kdo smýšlejí opačně.

„Bylo pro mě obtížné něco takového dělat a vědět při tom, že je to všechno lež,“ svěřila se novinářům dívka, která pro Vučićovu stranu pracovala jako troll. Dnes už Marija (nejedná se o její pravé jméno) žije v cizině a pod novou identitou doufá v klidný život. Její svědectví je o to cennější, protože Marija patří jen k několika málo lidem, kteří o své zkušenosti s trollingem „ve státním zájmu“ veřejně promluvili.

Trollové, kteří pracují pro srbskou vládu, jsou podle ní vysoce organizovaní a působí v několika městech v zemi. Pracuje se na směny a na vše dohlíží výše postavení pracovníci. Odměna za odvedenou práci je pohádková. Začíná na 370 eurech, což představuje průměrný měsíční příjem v Srbsku, které patří k chudším západobalkánským zemím. „Oficiálně jsme byli zaměstnaní jako úředníci ve státní správě,“ uvádí Marija. „Pro mě byl trolling způsob jak přežít. Nemohla jsem najít pořádnou práci a tohle byl můj jediný zdroj příjmu.“

Podle uživatelky twitteru, která na sítí vystupuje pod přezdívkou AstroG a snaží se internetové trolly odhalovat, srbskou armádu trollů tvoří několik stovek lidí, kteří však vystupují pod vícero profily. „Jsou rozděleni do několika skupin. Jedni mají na starost komentování v různých diskusích na internetu a další zase pracují převážně na facebooku a twitteru,“ napsala AstroG německému serveru Deutsche Welle.

Srbská pokroková strana, kterou vede premiér Aleksandar Vučić, vládne v koalici v balkánské zemi od roku 2012. Je považována za konzervativní a se silným národním, ale i proevropským smýšlením. Opozice ji ale dlouhodobě kritizuje kvůli tomu, že podle ní potlačuje disent, svobodu slova a snaží se ve svůj prospěch ovládnout média.

Premiér Vučić byl v minulosti členem Srbské radikální strany (od které se jeho nynější partaj kvůli odlišnému pohledu na EU odštěpila) a několik let působil jako ministr pro informatiku. Doba, kdy byl v úřadě, se vyznačovala cenzurou a pronásledováním novinářů, kteří kritizovali vládu. Neobvyklé nebyly ani jejich vraždy.

Srbsko podalo v roce 2009 přihlášku do EU a tři roky později získalo status kandidátské země. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek