Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jaký bude osud „snílků“? Americký Senát neschválil žádné řešení pro mladé přistěhovalce

Jaký bude osud „snílků“? Americký Senát neschválil žádné řešení pro mladé přistěhovalce

Legislativní řešení osudu přistěhovalců, kteří do USA přišli bez dokladů jako děti, neprošlo ve čtvrtek americkým Senátem. Senátoři podle agentury AP hlasovali o celkem čtyřech různých variantách řešení a nedohodli se ani na jedné z nich.  Návrh prezidenta Donalda Trumpa získal nejméně hlasů. Debata o reformně imigračních zákonů může skončit ve slepé uličce.

Citlivou otázku budoucnosti 1,8 milionu snílků, jak se těmto imigrantům v USA říká, otevřel prezident Trump. Ten loni ohlásil, že pokud Kongres status těchto přistěhovalců nevyřeší zákonem, zruší program DACA, který je prozatím před deportacemi chrání.

Nejméně hlasů dostal Trumpův návrh, ve kterém ustoupil demokratům a snílkům nabídl cestu k občanství, ovšem výměnou za vyčlenění financí na stavbu hraniční zdi s Mexikem, ukončení programu vízové loterie a další vízová omezení týkající se imigrantů, kteří v USA žijí legálně.

Senátem neprošel ani kompromisní návrh demokratů a republikánů,který měl nejen ochránit snílky, ale zároveň poskytnout 25 miliard dolarů na posílení bezpečnosti na hranici, případně i na vybudování části zdi. Trump však již dříve tento návrh označil za "úplnou katastrofu" a hrozil prezidentským vetem. Podle něj by USA v důsledku tohoto opatření zaplavili imigranti bez dokladů.

Třebaže má program DACA na počátku března skončit, americké federální soudy možnost jeho zastavení zablokovaly.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek