Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Je čas, aby Ukrajina začala s privatizací státních podniků,“ obul se do Kyjeva MMF

„Je čas, aby Ukrajina začala s privatizací státních podniků,“ obul se do Kyjeva MMF

Ukrajina by měla projevit politickou vůli a přikročit k privatizaci státních podniků, vzkázal zemi Mezinárodní měnový fond. Víc času chce Kyjevu dát na přípravu pozemkové reformě, o které by se podle MMF mělo rozhodnout při příští revizi úvěrového programu. 

V rámci záchranného programu se Kyjev snaží parlamentem protlačit kontroverze vyvolávající zákony, jež se například týkají zvýšení důchodového věku a zrušení zákazu prodeje půdy.

Jak uvedl šéf ukrajinské mise MMF Ron van Rooden, po přijetí nového zákona o privatizaci nastal čas jednat. „Za poslední tři roky neprodali jedinou společnost a je čas ukázat politickou vůli a zahájit prodej některých státních podniků,“ prohlásil na konferenci o Ukrajině v Londýně.

Co se týče pozemkové reformy, MMF je ochoten nechat Ukrajině čas na řešení až do příští revize, neboť tento problém vyžaduje víc času.

Program hospodářské pomoci Ukrajině v objemu 17,5 miliardy dolarů (403 miliard Kč) schválil MMF předloni. Země dosud obdržela zhruba polovinu slíbené částky.

Ukrajinská ekonomika by v letošním roce podle květnové předpovědi MMF měla vzrůst o více než dvě procenta. Země však musí pokračovat ve strukturálních reformách, aby dosáhla silnějšího a udržitelného růstu, který ve středně dlouhém období potřebuje. V loňském roce se hrubý domácí produkt Ukrajiny podle březnové zprávy tamního statistického úřadu zvýšil o 2,3 procenta po předloňském propadu o 9,8 procenta. Rozpočtová i měnová politika zůstávají podle MMF na dobré cestě ke splnění cílů pro rok 2017.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek