Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Je děsivější než Kim Čong-un.“ Popularita Donalda Trumpa v Rusku strmě klesá

„Je děsivější než Kim Čong-un.“ Popularita Donalda Trumpa v Rusku strmě klesá

Poslední kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa – odpálení raket na Sýrii či shození bomby v Afghánistánu – se v Rusku nesetkalo s kladnou odezvou. Ruská státní média tváří v tvář zmařeným nadějím na konec amerického intervencionismu ve světě označila amerického prezidenta za mnohem děsivější postavu, než jakou je severokorejský diktátor Kim Čong-un. Stále méně příznivěji se na Donalda Trumpa dívají i obyčejní Rusové. 

Přední postava ruských hlavní týdenní zpravodajské show „Vesti Nedeli“ na kanále Russia 1 Dmitrij Kiseljov je všeobecně považován za předního prokremelského hlasatele. Ještě donedávna chválil Trumpa za jeho nezavilost na americkém establishmentu, v neděli ale obrátil o sto osmdesát stupňů a pořádně se do amerického prezidenta opřel.

„Svět je jen vlásek od jaderné války, která může vypuknout v důsledku konfrontace mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem. Oba jsou nebezpeční, ale kdo víc? Trump,“ prohlásil Kiseljov.

Dle jeho názoru je Trump „mnohem impulzivnější a nepředvídatelný“ než severokorejský diktátor. Oba prý nicméně sdílí stejné záporné vlastnosti - „omezené mezinárodní zkušenosti, nepředvídatelnost a připravenost jít do války“.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl sdělit, jestli ruský prezident Vladimir Putin sdílí moderátory názory. Uvedl, že názory Kiseljova nejsou vždy nutně zaměnitelné za oficiální ruské postoje.

Podle agentury Reuters lze Peskovovo vyjádření číst tak, že Kreml dal moderátorovi volné pole působnosti v používání ostré rétoriky na adresu Donalda Trumpa. Z toho prý zase můžeme odhadovat, že Kreml je naštvaný na amerického prezidenta, protože svými kroky na mezinárodním poli nejspíš narušil očekávání, která do něho Rusové vkládali.

Kiseljov ve své show zdůraznil, že Kim Čong-un je mnohem méně děsivý, než americký prezident, protože je připravený vést rozhovory, neútočí na ostatní země a neposlal námořnictvo k americkému pobřeží, čímž zjevně narážel na posilování americké vojenské přítomnosti ve vodách poblíž KLDR.

Podle agentury Reuters se od Donalda Trumpa kvůli jeho intervencionismu ve světě v posledních týdnech odvrací i další státem kontrolovaná a prokremelská média. Na Kiseljově rétorice by tedy nebylo nic zvláštního. Moderátor však prý udává ostatním tón a jeho poslední výpad proti Donaldu Trumpovi byl doposud nejtvrdší, z čehož se dá dle Reuters odvodit, že postoj Ruska k novému americkému prezidentovi po posledních událostech ještě více ochladl.

O této skutečnosti svědčí také průzkum, který v pondělí zveřejnila státní VtsIOM. Podíl Rusů, kteří hodnotí Donalda Trumpa jako zápornou postavu se od března zvedl ze 7 na 39 procent. „Americký úder na Sýrii byl pro mnoho Rusů studenou sprchou,“ říká generální ředitel agentury Valery Fedorov. „Agresivní Trumpovo chování vzkřísilo nedůvěru a nevůli vůči Americe, což je něco, co charakterizuje ruskou společnost poslední dvě dekády,“ dodal.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek