Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je to jako zabít chobotnici. Islámský stát bude pro svět dlouhodobou hrozbou, tvrdí Coats

Je to jako zabít chobotnici. Islámský stát bude pro svět dlouhodobou hrozbou, tvrdí Coats

Podle šéfa amerických zpravodajských služeb Dana Coatse bude Islámský stát (IS) představovat dlouhodobé ohrožení pro svět. Thomas de Maiziére, německý ministr vnitra, zase řekl, že se svět v brzké době nezbaví terorismu.

"Je to jako když zabijete chobotnici, zůstávají ještě pořád chapadla, která se rozšířila," řekl dnes Coats o Islámském státu, který už je na Blízkém východě vojensky prakticky poražen. Svět se podle amerického zpravodajce bude muset IS zabývat i v dalších letech.

"Musíme se každopádně rozloučit s tím, že terorismus v brzké době porazíme. Musíme se rozloučit s představou, že existuje jeden předvídatelný typ útoků," řekl zase de Maiziére, podle něhož je obrázek velmi komplexní. Připustil také, že existuje spojení mezi migrací a terorismem, ale nedá se z něho rozhodně vyvozovat to, že bez migrace by nebyl terorismus.

Pokud jde o Islámský stát, je podle německého ministra zajímavé, že se zatím do evropských zemí původu bojovníků vrací jen málo z nich. Tajné služby nezaznamenávají ani velké počty přesunů do jiných zemí.

Poznamenal také, že poslední velký koordinovaný teroristický útok, v němž byly využité výbušniny, Evropu zasáhl v březnu 2016. Útoky od té doby podle něj byly primitivní - za využití auta či nože. Mohlo by to podle něj znamenat, že IS přišla částečně o schopnost velké útoky koordinovat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek