Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je to ještě horší. Trumpův vlivný exporadce lhal ohledně Ruska také FBI

Je to ještě horší. Trumpův vlivný exporadce lhal ohledně Ruska také FBI

Bývalý hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn před agenty FBI ještě v lednu popíral, že by mluvil o protiruských sankcích s velvyslancem Vladimira Putina, ačkoli tajné služby o jeho hovoru věděly. Informoval o tom deník The Washington Post. Ve světle posledního vývoje se Flynnova slova ukazují takřka jako záměrná lež. Kvůli později přiznanému rozhovoru s ambasadorem Sergejem Kisljakem musel vlivný bezpečnostní expert na začátku týdne skončit, což vyvolalo mimořádný skandál, který teď Bílý dům složitě „žehlí“.

„O sankcích jsem s Rusy nemluvil“ – linka, kterou donedávna vlivný muž v těsné blízkosti Donalda Trumpa, hlavní bezpečnostní poradce Michael Flynn, tvrdošíjně zastával před FBI ještě pár týdnů nazpět.

Teď tato zpráva dodává už tak obřímu skandálu další, dost možná stíhatelný rozměr. Flynn kvůli podezřelým kontaktům s Rusy upadl u Donalda Trumpa alespoň naoko v nemilost a musel skončit. Že obelhal Trumpovu pravou ruku – viceprezidenta Pence, je podle dostupných informací zřejmé. The Washington Post teď ale nabízí i částečnou rekonstrukci Flynnova vystupování před agenty FBI.

Vysoce postavení úředníci zpravodajské služby se podle zmíněného webu začali zajímat o Flynnův telefonát s velvyslancem a vyhodnotili ho jako nevhodný nebo rovnou nelegální. Jak se dosud ukazuje, poradce Flynn zástupci Kremlu ještě před nástupem Donalda Trumpa do úřadu naznačoval, že je možné očekávat odklad sankcí. Těch sankcí, kterými předchozí administrativa Baracka Obamy zanechala svůj definitivní podpis pod vyhrocenými vztahy s Moskvou kvůli jejímu údajnému zasahování do předvolební kampaně. Pro připomínku: šlo o vykázání diplomatů a špionů s rodinami nebo paralyzování nemovitostí v USA využívaných údajně ruskými tajnými službami.

Flynn v té době nejspíš jen těžko mohl vědět, jaký bude osud sankcí. Mimo to, že mohl porušit nařízení zapovídající diplomatickou činnost civilistům, ukazuje se podle The Washington Post, že lhal FBI. Ačkoli tajné služby jeho hovor zaznamenaly, Flynn ještě v lednu jeho obsah popíral. Teď pro změnu nemluví k dopadům kauzy a sdílnější není ani FBI, což Donaldu Trumpovi dává munici - namísto podstaty případu co chvíli kritizuje úniky informací do médií.

Skutečnost, že Flynn před agenty zamlčel některé informace, podle zmíněného serveru otevírá cestu k jeho stíhání, protože vědomé lhaní FBI je považované za závažný zločin. Obžaloba závisí na postoji ministerstva spravedlnosti a její odůvodněnost nemusí být ze začátku zcela zřejmá – půjde jednoduše tak trochu o slovíčkaření.

Flynn byl sice vlivným poradcem a jeho konání je samo o sobě skandálem, o koho ale skutečně jde, je pochopitelně prezident Donald Trump. Ten musel v uplynulých měsících podezření na přílišné kontakty a vazby na Rusko opakovaně odmítat. Stávající kauza ale pochybnosti jedině přiživuje.

Trump sice na začátku týdne Flynna odstranil, ale rychle přešel k verzi, že za jeho pádem stojí především znepřátelená média údajně šířící nepravdy – v tomto případě jde ale o informace, které paradoxně sám Trump odstraněním prominentního poradce nepřímo potvrzuje. Flynn zkrátka pro Bílý dům znamenal bezpečnostní riziko a zaznamenané kontakty s Rusy ho dělaly vydíratelným.

Přesto u Donalda Trumpa jako by dnes bylo skoro po všem. Flynn je podle něj „dobrý člověk“, který se zkrátka trochu zapomněl. „Problém je, že viceprezidenta (Pence) řádně neinformoval a říkal, že si nepamatuje,“ naráží Trump na různé verze, které Flynn postupně přiznával. Že Flynn spustil obří skandál, Trump decentně přehlíží, od poradce ale přesto dává ruce pryč: Prý ho neúkoloval, na Rusy údajně sám žádné vazby nemá a podobně na tom byl jeho volební štáb, o jehož údajných kontaktech s Moskvou média v uplynulých dnech informovala.

Oheň je ale na střeše a po vyšetření aféry volají i vlivní republikáni. Případem se dál zabývá FBI i komise v obou komorách parlamentu. V záloze zůstávají prokurátoři a nezávislí vyšetřovatelé. V krajním a zcela nepravděpodobném případě by mohlo dojít i na zbavení Trumpa prezidentské funkce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek