Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jednání o Sýrii se znovu zastavila. Delegace dostaly 12 „domácích úkolů“

Jednání o Sýrii se znovu zastavila. Delegace dostaly 12 „domácích úkolů“

Mírové rozhovory o budoucnosti Sýrie byla v Ženevě podle očekávání po týdnu přerušena. Zprostředkoval OSN Staffan de Mistura předal vládní i opoziční delegaci dokument s 12 zásadami, které budou základem pro další kolo jednání. To by se mělo uskutečnit v příštích týdnech.

Ačkoli nikdo stále nedojednal zásadní průlom, týden v Ženevě přesto pokrok přinesl. Opozice je hodnotí jako pozitivnější než minule, už to samo o sobě je dobré znamení. Oponenti Asadovy vlády i proto předběžně přistoupili na 12 zásad předložených zástupcem OSN.

Obecné principy ohledně budoucnosti Sýrie podle zástupců opozice vycházejí z bodů, které zmocněnec OSN Mistura nastínil loni. Syrský velvyslanec při OSN a Harírího protějšek Bašár Džafarí jednání nekomentoval.

Dosud se domlouval hlavně program rozhovorů. Zmocněnec OSN pro Sýrii de Mistura jednal odděleně s delegacemi syrské vlády a opozice.

Rozhovory jsou už čtvrtým pokusem o řešení téměř sedmileté syrské války, která má více než 300 000 obětí a způsobila milionovou migrační vlnu. Syrskou vládu prezidenta Bašára Asada vojensky i diplomaticky podporuje Rusko, Írán a libanonský Hizballáh. Různé složky opozice zase dostávaly či stále dostávají pomoc od USA, Turecka a monarchií Perského zálivu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek