Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ještě víc kamer. Německo bude lidi důsledněji sledovat, prý ve jménu vyšší bezpečnosti

Ještě víc kamer. Německo bude lidi důsledněji sledovat, prý ve jménu vyšší bezpečnosti

Němečtí zákonodárci schválili návrh zákona, který výrazně rozšíří počet míst monitorovaných kamerami. S videotechnikou chce Německo pracovat obecně víc než dosud. Policistům například povolí nosit kamery připevněné na uniformách.

Vládní koalice si od zákona slibuje zvýšení bezpečnosti. Německo je v poslední době terčem mnoha násilných útoků. Ten největší se odehrál během loňských vánočních trhů v Berlíně, kdy terorista najel mezi stánky kamionem a zabil 12 lidí.

Zákon podle webu televize Deutsche Welle usnadní soukromým společnostem instalaci kamer na veřejná místa. Měly by se objevit například v nákupních střediscích, na fotbalových stadionech nebo parkovištích. Policisté navíc budou moci využít tzv. bodycams, tedy kamery připevněnou na uniformu.

Federální policie bude moci také instalovat nové systémy, které zvládají lépe přečíst SPZ automobilů. To by mělo výrazně pomoci při pátrání po ztracených vozidlech.

Odpůrci zákona však novinku tvrdě kritizují. Argumentují, že omezuje základní práva a svobody občanů, aniž by zajistila výrazné zvýšení bezpečnosti.