Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jestli se spojí s FDP, jsem mrtvý.“ Německé volby zkomplikovaly Macronovi cestu za vysněnou EU

„Jestli se spojí s FDP, jsem mrtvý.“ Německé volby zkomplikovaly Macronovi cestu za vysněnou EU

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes odpoledne vystoupí na pařížské Sorbonně s očekávaným projevem, ve kterém má přiblížit svou představu vývoje Evropské unie na příštích deset let. Podle očekávání má navrhnout projekt vícerychlostní Evropy, který by umožnil změnychtivým zemím postupovat rychleji, zatímco ostatní by zůstaly opodál. V některých otázkách, především těch týkajících se společné měny eura, by zpátečnické země včetně Česka mohly zůstat na druhé koleji. Jak ale podotýká server Politico, cesta za vysněnou vizí nové EU se Macronovi po německých volbách komplikuje. 

Francouzský prezident má dnes představit plány, na základě kterých by Evropská unie u každé otázky postupovala ve formátu jen těch zemí, které mají o změnu zájem, aniž by jim v tom ostatní členské státy mohly bránit. Svou vizi Emmanuel Macron nastínil už v minulosti, tentokrát má však narýsovat konkrétní obrysy.

Představit má až deset podle něj klíčových projektů, mezi ty nejzásadnější však patří vznik ekonomické vlády zemí platících eurem, které by měly vlastního ministra a rozpočet. Šlo by tak v podstatě o zúženou skupinu nynějšího Evropské parlamentu, státy mimo eurozónu včetně Česka by zůstaly na druhé koleji.

Jak píše zpravodajský server Politico.eu, zpočátku se zdálo, že přednést projev dva dny po německých volbách je ideální načasování. Výsledek hlasování do německého Spolkového sněmu však Macronovi naházel klacky pod nohy.

Od voleb se totiž očekávalo, že posílí mandát Angely Merkelové pro reformu EU. Po sečtení hlasů je však jasné, že Macronův hlavní opěrný sloup pro plánované změny unie naopak oslabil a silně proevropské velké koalici se sociálními demokraty (SPD) zřejmě odzvonilo. Kancléřčina konzervativní unie CDU/CSU pravděpodobně vytvoří koalici se svobodnými demokraty (FDP), kteří se netají tím, že jim nejsou Macronovy reformy zrovna po chuti.

„Jestli se spojí s FDP, jsem mrtvý,“ citoval v červenci Macrona francouzský deník Le Monde, když přišla řeč na změny v unii. Jeho proroctví se možná naplnilo – den po svém znovuzvolení do křesla německé kancléřky, s vidinou koalice utvořenou z CDU/CSU, FDP a Zelenými, už byla Angela Merkelová k vizím francouzského prezidenta chladnější.

„Můj názor je, že můžeme použít ‚více Evropy‘, ale musí to vést k větší konkurenceschopnosti, většímu počtu pracovních míst a větší síle a vlivu Evropské unie,“ prohlásila včera Merkelová.

Macronovy plány na vytvoření jakési obdoby parlamentu jen pro země eurozóny jsou však trnem v oku například i předsedovi Evropského parlamentu Antoniu Tajanimu. „Jaký by byl nový parlament? Kde by zasedal? S jakými pravomocemi? Nemyslím si, že potřebujeme ještě další parlament, pravděpodobně se třetím sídlem,“ řekl minulý pátek Tajani před tím, než se sešel s Macronem.

Zatímco Tajani se nebojí vyjádřit nesouhlas a Angela Merkelová řeší hlavně to, s kým bude další čtyři roky sedět ve vládě, Macron stále střádá plány na další desetiletí. Podle šéfa Elysejského paláce by měly být reformy EU předmětem politických debat před volbami do Evropského parlamentu v roce 2019 a podle jeho spolupracovníků Macron spoléhá na to, že podporu najde přesně v těch voličích, kteří ho na jaře poslali do čela Francie – tedy ve voličích proevropských, vzdělaných a optimistických.

„Základní myšlenkou je to připravit veřejné mínění pro debatu o budoucnosti Evropské unie. Nemůžete to udělat jen na základě debaty mezi technokraty zavřenými v místnosti v Bruselu. Od začátku se musíte spojit s obyvateli,“ říká jeden z členů Macronova týmu s tím, že o těchto otázkách není dobré vypisovat národní referenda, protože lidé „nikdy neodpovídají na otázky, na které jsou dotazováni“. Spolupráce s občany EU je pro Macrona klíčová, hledat podporu v dalších evropských zemích však pro něj nebude nic snadného. Vize liberálů ve Francii, Německu, a dalších zemích západní a severní Evropy se totiž různí. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek