Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jezídky unesené IS trápí stockholmský syndrom i strach z návratu. Téměř polovina se stále pohřešuje

Jezídky unesené IS trápí stockholmský syndrom i strach z návratu. Téměř polovina se stále pohřešuje

Porážka Islámského státu (IS) na území Sýrie a Iráku přináší osvobození velkého množství vězněných jezídek. Ty se však novým podmínkám těžko přizpůsobují. Trpí stockholmským syndromem, často přestoupily na islám a bojí se i shledání se svojí rodinou.

Z šesti tisíc jezídek, které islamisté před třemi lety unesli, se stále téměř polovina pohřešuje. Je pravděpodobné, že se staly oběťmi politiky IS s cílem vymýtit jezídskou víru.

„Víme, že jsou kompletně asimilované v muslimské komunitě. Myslí si, že jezídská víra byla vymýcena, často trpí stockholmským syndromem,“ komentuje jezídská aktivistka Mirza Dinayeová. Unesené dívky mají často strach z toho, co nastane, až se znovu shledají s rodinou.

Stockholmský syndrom
Specifický pozitivní vztah a závislost uneseného na únosci.

To je případ i Mehidy Ibrahimové. Třináctiletou dívku unesl IS v srpnu 2014. Tři roky strávila mezi rodinami tureckých bojovníků, kteří se k džihádistům přidali. Její první „majitel“ ji bil a následně prodal. U třetího dostala jméno Hadjar, přestoupila na islám, zapomněla mluvit kurdsky, naučila se turecky, modlila se pětkrát denně a četla korán.

„Cítila jsem se jako muslimka, ne jezídka. Řekli mi, že by mě má rodina zabila, pokud by zjistila, že jsem opustila naši víru,“ cituje Mehidu web televize Deutsche Welle. Nevěděla, že duchovní vůdce šejch baba Khurto Hajji Ismail slíbil bezpečný návrat do komunity.

Když Mehidu po osvobození Mosulu přemístili do tábora pro rodiny zahraničních bojovníků IS, nebyla si jistá, jestli si pro ni znovu nepřišli džihádisté. Nyní už je v rukou irácké federální policie. I jí se ale zprvu bála.

„Popřela jsem, že jsem jezídka,“ pronesla s tím, že její původ vyzradila manželka muže, kterému patřila. Mehida se zatím shledala se svými strýci. Rodiče a bratra se zatím najít nepodařilo.

Značná část jezídek však nemá ani to. Stále jsou v zajetí. Některé se nachází v táborech pro vnitřní vysídlence, jiné v arabských rodinách. Šejch baba Khurto Hajji Ismail po nich zatím pátrá. Zahájil kampaň na jejich výkup. „Jdeme do rodin a ptáme se, které z dětí je jezídské. A pak zaplatíme,“ dodává.