Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jihokorejská exprezidentka čelí dalšímu obvinění. Měla se obohacovat z fondů tajných služeb

Jihokorejská exprezidentka čelí dalšímu obvinění. Měla se obohacovat z fondů tajných služeb

Jihokorejská prokuratura dnes vznesla další obvinění proti exprezidentce Pak Kun-hje, která je v současné době souzena za korupci a zneužití moci. Podle prokuratury bývalá prezidentka zpronevěřila až 3,8 miliardy wonů (75,8 milionu Kč) z fondů tajných služeb, napsala agentura AP.

Podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap peníze pocházely ze „speciálního fondu“, který rozvědka může využívat, aniž by musela upřesňovat účel, na který finance jdou. Sesazená prezidentka prý z tohoto fondu dostávala od roku 2013 do poloviny roku 2016 každý měsíc mezi 50 a 200 miliony wonů.

Peníze údajně předávali prezidentčiným poradcům agenti rozvědky na opuštěných parkovištích či v úzkých uličkách poblíž prezidentského paláce.

Nejmenovaný jihokorejský činitel podle agentury AP řekl, že Pak Kun-hje finanční prostředky získané od tajných služeb používala mimo jiné na údržbu své soukromé rezidence. Dávala je také jako odměny svým poradcům a na provoz obchodu své důvěrnice Čche Son-sil.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Bývalá prezidentka Pak Kun-hje byla oficiálně sesazena a vzata do vazby v březnu. V soudním procesu, který byl zahájen v květnu, čelí exprezidentka obvinění, že zneužívala své pravomoci a přiměla firmy k poskytnutí úplatků ve výši desítek milionů dolarů.

Značná část úplatků podle prokuratury proudila ke dvěma nadacím, které řídila právě dlouholetá přítelkyně exprezidentky Čche Son-sil. Exprezidentka podle prokuratury rovněž nechala Čche Son-sil zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Pokud bude Pak Kun-hje shledána vinnou z přijímání úplatků od vedoucích představitelů firem a prozrazení tajných dokumentů, hrozí jí doživotní vězení.

Do skandálu je rovněž zapletena firma Samsung. Dědic Samsungu I Če-jong byl v srpnu odsouzen k pětiletému trestu vězení. Byl usvědčen, že podplatil prezidentku Pak, aby mu pomohla získat kontrolu nad konglomerátem. Kruhům kolem bývalé prezidentky údajně poskytl 43 miliard wonů (přes 900 milionů Kč). Podle soudu rovněž ukryl majetek v zahraničí, dopustil se zpronevěry a křivopřísežnictví.

Exprezidentka Pak Kun-hje v říjnu prohlásila, že se stala obětí „politické odplaty“. Její právníci kolektivně rezignovali, očividně na protest proti rozhodnutí soudu v Soulu, který prodloužil o půl roku pobyt jejich klientky ve vazbě. Soulský soud poté bývalé prezidentce přidělil nové obhájce, ale Pak Kun-hje od té doby odmítá navštěvovat soudní jednání. Zdůvodňuje to tím, že není zdravotně v pořádku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek