Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jižní Korea připravuje vražedné komando na Kima. Nechce dopustit válku s KLDR

Jižní Korea připravuje vražedné komando na Kima. Nechce dopustit válku s KLDR

Jižní Korea chce do konce roku vytvořit speciální vojenské komando, které bude mít jediný úkol: v případě hrozící války zabít severokorejského vůdce Kim Čong-una a celé vedení armády, uvedl v pondělí jihokorejský ministr obrany Han Min-ku. Původně měla jednotka vzniknout až za dva roky, obavy z jaderného útoku, které znovu vyvstaly po novoročním projevu severokorejského vůdce, ale její sestavení urychlily.

Speciální jednotka by měla čítat dva tisíce mužů, kteří ještě letos podstoupí výcvik v americkém střihu tak, aby byli připraveni zasáhnout v okamžiku, kdy jihokorejští představitelé dojdou k závěru, že hrozí reálné nebezpečí útoku ze Severní Koreje.

Sestavení zvláštního komanda je součástí širšího obranného plánu, od něhož si Soul slibuje odvrácení hrozící severokorejské agrese. Pro případ vypuknutí konfliktu má Jižní Korea vypracovanou strategii, která zahrnuje preventivní údery na severokorejská jaderná zařízení, aktivování protiraketové obrany a podniknutí odvetných leteckých útoků, odkryl pro Financial Times jihokorejský ministr obrany Han Min-ku.

Oznámení o sestavení speciální úderné jednotky přichází krátce poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un během novoročního projevu uvedl, že Severní Korea dospěla do závěrečné fáze vývoje mezikontinentální balistické rakety a nachází se před její zkouškou.

Pokud by Pchojngjang pokračoval ve svých plánech, Jižní Korea dle jejího ministra obrany zpřísní sankce, které uvalila na svého severního souseda. Kvůli jaderným a raketovým testům je Severní Korea od roku 2006 také pod sankcemi OSN. Kritici nicméně poukazují na to, že sankce mají na severokorejský jaderný a raketový program jen malý dopad. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek