Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jižní Súdán jako další Rwanda. Tamní boj může vymazat celou jednu generaci, varuje OSN

Jižní Súdán jako další Rwanda. Tamní boj může vymazat celou jednu generaci, varuje OSN

Až 70 procent dětí v boji zmítaném Jižním Súdánu nechodí do školy a mnohé z nich i hladoví. Země, která má vysoký podíl mladých lidí, tak po skončení konfliktu může přijít o celou generaci, jež by mohla pomoci s poválečnou obnovou. S odkazem na dnešní sdělení Dětského fondu OSN (UNICEF) o tom informovala agentura Reuters.

„Do školy nechodí 70 procent dětí, což je největší procento na světě. Je tam až příliš mnoho násilí," řekla Henrietta Foreová z UNICEF. "Pokud nepomůžeme... hrozí, že přijdeme o celou generaci, což by bylo pro Jižní Súdán tragické, protože bez mladých nebude poválečná rekonstrukce možná," dodala.

Představitelka UNICEF navštívila města na severu země, kde mnoho dětí trpí hladem. V nadcházejících měsících podle ní situaci výrazně zhorší sucho, v jehož důsledku může přijít o život dalších 250.000 dětí.

Občanská válka v Jižním Súdánu začala v roce 2013 po rozchodu prezidenta Kiira a viceprezidenta Rieka Machara, postupně se však do bojů zapojily další strany, a konflikt je tak velmi nepřehledný. Zahraniční média poukazují na to, že jihosúdánské obyvatelstvo je rozděleno především podle etnického klíče a i hlavní dva aktéři války pocházejí z jiných etnických skupin.

Ve válce přišlo o život několik desítek tisíc lidí, v částech země panuje hladomor a zhruba dva miliony lidí z Jižního Súdánu uprchly. Od začátku konfliktu přišlo o život nejméně 95 humanitárních pracovníků, což Jižní Súdán řadí mezi nejnebezpečnější státy pro zaměstnance humanitárních organizací na světě.

Jihosúdánská ekonomika, která byla závislá na vývozu ropy, je v důsledky války citelně oslabena. Zemědělství v důsledku konfliktu rovněž utrpělo a v některých případech zůstaly opuštěny celé vesnice a přilehlá pole, kde se dříve pěstovaly obilniny.